Türkiye’de yaklaşık 55 milyon kredi kartı kullanılmaktadır. Nüfusumuzun 80 milyon olduğunu düşünürsek, kredi kartı sayısı az değildir. Kredi kartı sayısı çok yüksek olmasına rağmen, krediyi kapatmak isteyenlerin sayısı da çok daha yüksek. Ancak, bazen, iptal ettiğimiz kredi kartını iptal etmenin bir anlığına ihtiyacımız olduğu ve biz onu kapatmamızdan dolayı üzgünüz. Bu durumda iptal edilen kredi kartını nasıl tekrar kullanacağınızı öğrenelim.

Öncelikle, kredi kartınızın iptal edilmesinin sebebine çok bağlıdır. Borçlarınızı ödeyemezseniz ve bu nedenle kredi kartınız iptal edildiğinde, kredi kartınızın yeniden açılması pek olası değildir. Bunun nedeni, kredi puanınızın bu durumdan ciddi şekilde etkilenmesi ve farklı bir kredi kartı başvurusu yapmanız durumunda bile, KKB tarafından tutulan kayıtlardan değil, iptal edilen kredi kartınızı tekrar kullanabilmenizdir. Belki de bu banka tarafından kredi kartı başvurusu bile olumsuz sonuçlanacaktır.

Borçlarınızı zamanında ödüyorsanız; Kredi kartını artık kullanmak istemediğiniz veya kredi kartınızı herhangi bir zorunluluk olmaksızın iptal ederseniz, daha doğru bir yorumla iptal ederseniz, kredi kartınızı tekrar kullanmak çok zor olmayacaktır. Kredi kartını almak istediğiniz bankanın müşteri hizmetleri departmanıyla iletişim kurmak istediğinizi ve müşteri temsilcisiyle iptal ettiğiniz kredi kartını tekrar kullanmak istediğinizi söylemek yeterlidir. Bunun dışında, kredi kartınızı almak istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine gidip, iptal edilen kredi kartınızı tekrar kullanmak istediğinizi veya kısa yazılı bir dilekçe ile başvurabileceğinizi söylemek yeterlidir.

Bunu hatırlamak önemlidir; Miktar olmasına rağmen, 20 TL’lik bir kredi kartının borçlu gününde yatırılmaması, kredi notumuzu olumsuz olarak etkiler. Ödeme yaptığımız günü gün içinde banka görecek. Asgari miktarı mı, yoksa tüm borcumuzu ödedik mi? Karın artması nedeniyle bankanın asgari borcu ödemesi daha da iyi.