İpotek Kaldırma Yazısı ve Tapu İşlemleri

1
228

Bazı nedenlerle sahip olduğumuz mülklerimizi ipotek etmek son derece yaygındır, özellikle kredi almak isteyenler bunu yapma eğilimindedir. Bununla birlikte, borç tükendiğinde, bu durumdan kurtulmak için gerekli ipotek mektubunun nasıl yazıldığının, yani ipotek mektubu yazmanın ve bu işlemde tapu işlemlerinin nasıl yapılacağı açıklanmaktadır Genel çerçevede. Süreçler yaşıyor.

Banka İpotek Yolları

Açıklanan nedenlerle borçlanan borçların kredileri ile tamamlanmış olmasına rağmen ipoteklerin taşınmaz mallar üzerinde kaldırılmasını isteyen kişiler için aşağıdaki adımlar şu listede yazılıdır ancak ne yapılacağını bilmiyorlar Yapmak ve nerede başlamak için.

Öncelikle, teminat olarak gösterdiğimiz gayrimenkullerimizdeki taksitleri kaldıracağımızdan, taksitlerin kademeli olarak artacağından bahsetmemeliyiz.
Başvurduğumuz yetkili kişi ödeme dosyamızı kontrol edecek ve gerçekten ödeme yaptığımızı kontrol edecektir.
Gerçek ödeme, incelemeler yapıldıktan sonra bittiği tespit edilirse, banka memuru emtia üzerindeki ipotek oranını kaldırmak için bir süreç başlatacaktır.
Bu işlem için yapılması gereken ilk şey banka tarafından verilecek ipotek giderme mektubu veya başka bir isimdir. Söz konusu mektubu almadan ipotek tahliyesi yapmak mümkün değildir.
Bu makaleyi almak için yasal bir geçerlilik bulunmamakla birlikte belirli bir ücret tahsil ediliyor ve bu ücret bankadan bankaya değişen 200-300 Türk Lirası civarındadır.
Bu ödeme yapıldıktan sonra banka adı son olarak doğrudan ya bize ya da ulaşılması gereken tapuya bahsetmiştir.
Tapu’ya yapılacak işlemler, mektubun fek tarihinden itibaren başlar ve söz konusu belge incelendikten sonra ipotek kaldırma işlemi tamamlanır.

1 YORUM

CEVAP VER