İmza Sirküsü Nedir? Ne İşe Yarar? Nereden Alınır?

Birçok bürokratik süreçte, duyduğumuz imza sirküsü çok önemli bir belgedir. Hepimizin adını bilsek de, nelerin faydalı olduğunu pek bilmiyoruz. Bu yazıda sizin için imza sirküsü ile ilgili bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

İmza sirküsü; Herhangi bir ticaret kuruluşunun bir kurum, kuruluş ya da temsilcisinin imzalama yetkisi olduğunu gösteren imza örneklerini içeren resmi bir belgedir. Örneğin; X şirketinin yetkili müdürü Mahmut C.’ye ait imza sirkülerinde; Mahmut C’ye ait imza örnekleri ve bu firmanın imza yetkisi olduğu ifadeleri var. İmza sirküleri noter tarafından onaylanır. Noter tasdikli olmayan imza sirküleri resmi değildir.

İmza sirküsü için gerekli belgeler hakkında kısa bilgi verirsek; Ticaret sicil gazetesi, vergi beyannamesi, kişisel kimlik kartı ve imzanın verildiği kişinin fotokopisi gibi şirketin kayıtlı bulunduğu yer. Bu belge ile herhangi bir nota başvurmak yeterlidir. Kuruma gittiğinizde; Bir imza dokümanını noter ile hazırlamanız gerekecek ve bu belgenin üç kopyasını imzalamanız istenecektir. İmzayı imzalayıp gerekli ücreti ödeyerek noter imzalayacak ve yetkilendirilecektir. İmzanın bir kopyası size teslim edilir ve bir kopyası noterde saklanır. Resmi kurumlardan bu konuda yetkili makamlar imza sirküleri sicil kararını gerekli gördüğü takdirde alabilirler. İmza sirkülerinin düzenlenmesinin amacı; Bir noter varlığında imzanın size ait olduğunu onaylamanız gerekecek. İmzanız resmi olarak bağlayıcısıdır. İmzanızı dikkatle atmanızı öneririz. Buna ek olarak, resmi belgelerde noter imzası çemberine atacağınız imza dışında başka bir imza kullanmamalısınız, çünkü bu durum bir dezavantaja neden olabilir.

İmza sirküsü ücreti, 2016 yılı için bir nüsha halinde 62,68 TL, iki nüsha halinde 99,70 ve üç nüsha halinde 137,23 TL’dir. İmzanızı kaybederseniz, daha önce imza sirkülerini yayınladığınız kuruluşa giderek bir ücret de ödeyebilirsiniz.

Başlık:
Tarih:
Konu Adı:
İmza Sirküsü Nedir? Ne İşe Yarar? Nereden Alınır?
Derecelendirme:
51star1star1star1star1star

“İmza Sirküsü Nedir? Ne İşe Yarar? Nereden Alınır?” üzerine 1 yorum.

  1. merhaba, ben imzamı değiştirdim. garantide önceki imzam var akbankta yeni imzam. Bu sıkıntı yapar mı? birde yeni imzamı noterde onaylatmam gerekir mi ? teşekkürler

Bir cevap yazın