İcra, yasal harekete bağlı olarak kişisel mülkiyet yoluyla ödenmemiş borçların geri çekilmesi olarak yorumlanabilir. Birçok borçlarını ödeyemezler. Evinize gelecek kolluk görevlileri ve avukatlar sayesinde ev eşyaları icra için hazırlanır. Eğer güvenebileceğiniz çok fazla para ve değerli eşyanız varsa, birkaç öğe el konulur. Borçlarını öderlerlerse, eşyalarını geri almaya veya aldıkları malları satmaya teklif edilir. Yöneticiler olarak alınan mallar kolluk görevlileri tarafından kaydedilmekte ve evinizden satın alınan malların bilinmesi amaçlanmaktadır. İcra, avukatlar tarafından en sık yapılan işlemlerden biridir.

Yürütülmesi için bir yönetici dosyasının oluşturulması zorunludur. Bu noktada, icra avukatlarının avukatlık ücretleri ve icra ücretleri en dikkat çekici unsurları oluşturmaktadır. Yasal sistemde, dosyanın değeri arttıkça, ödenmesi gereken bedel miktarı artmakta ve avukatlara ödenen avukatlık ücretleri de ödenmektedir. Yönetici dosyası oluşturulduğunda, dosyayı açmak için belirli bir miktarda para gerekir. Bunlara kısaca uygulama maliyetleri denir. Bu icra dosyasını açacak avukat genellikle kapılardan geçirir. Dosya maliyetleri, fiyat arttıkça önemli bir oranda artmaktadır. Birisini gerçekleştirmeye zorlamak son derece zordur, ancak alacaklı elde edilemediğinde de gereklidir. Aksi takdirde, her iki taraf da kurban olur.

İnsanın borçları, insanların ödeyemeyecekleri borcun girilmesi, ödeyemeyecekleri tahvillerin imzalanması gibi sebeplerden ötürü biriktiriliyor ve bu nedenle bazı malların icrasıyla ele geçiriliyor. Yönetici dosyasını oluşturmak için belirlenen ücret masrafları her geçen gün değişir ve birbirlerinden belirlenir. Dosya masrafları adı altında 3 hizmet bedeli için ücret alınır. Bunların vekil, başvuru ücreti ve avans olduğuna dikkat çekiyorlar. 1000 TL’lik bir icra dosyasını açarsanız, önceden 5 TL ödersiniz. Başvuru ücreti 27,7 TL ve vekâlet ücreti 4,1 TL’dir. Dolayısıyla 36.80 kuruş için 1000 TL’lik bir yürütülebilir dosyayı açmış olacaksınız.