Uluslararası Banka Hesap Numarası sözcüklerinin baş harflerinin kısaltılmasından kaynaklanan IBAN; Kişinin uluslararası hesap numarasını ifade eder. 1 Ocak 2010’dan itibaren yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra IBAN numarası yerli ve yabancı ülkelerde yapılan transferlerde kullanılmaya başlamıştır. IBAN’lar, müşterilerin mevduat hesapları için bankalar tarafından yaratılmıştır. IBAN numaranızı öğrenmek için, hesabınızın bulunduğu şubeye başvurabilir veya bankanın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

IBAN numarası her ülkede kullanılır. IBAN numaralarının başındaki harf grubu hangi ülkenin hesabının bulunduğunu gösterir. Ülkemizde IBAN numarası, TR’den başlayarak 26 basamaklı bir sayıdır. IBAN numarasının ilk iki basamağı alfabetik harfler ve son 24 haneli rakamlardır. IBAN numarasını nasıl bulacağınız konusunda sizi bilgilendirmek için IBAN numarasını aşağıdan aşağıya indireceğiz.

Öncelikle, IBAN numarasına odaklanmamız gerekir. Önce harf grubunun bu hesabın ait olduğu ülkeyi temsil ettiğini söyleyelim. Soldan sağa doğru devam edersek, TR’den sonraki iki harf kontrol adımlarını temsil eder. Bu numara grubu IBAN doğrulaması sırasında kullanılır. Soldan sağa doğru ilerlediğimizde, sonraki 5 rakam banka kodunu temsil eder. Banka kodu 4 basamaklıysa sola sıfır eklenir. Bir sonraki tek resim yedek alan numarasını temsil eder. 0, değiştirilene kadar kullanılır. Evde 16 basamaklı bir numara var. Bu rakam bize banka hesap numarasını verir.

Kısa ve özlü bir şekilde, IBAN hesap numarasını bulmanın cevabı; Sağdan sola 16 basamaklı IBAN numarası 16’sının banka hesap numarasını temsil etmektedir. Bu sayede hesap numarasını IBAN numarasından kolayca çıkarabiliriz.

Şimdi IBAN numarasını kullanmaya alışmalıyız, çünkü IBAN numarası olmadan yapılabilecek işlemlerin sayısı azalmakta, bazı işlemler için bir zorunluluk haline gelmektedir. TC kimlik numarası, IBAN numarası, telefon numarası, şifreler ve şimdi hayatımızın her yerinde, sayı ve şifre doludur. Bunları unutmamak için kayıtları tutmak zorundayız …