logo

Hiç Kullanılmayan Kredi Kartına Aidat Gelir mi?

Kredi kartları, müşterilerin alışveriş yapmak ve günlük hayatlarında para kazanmak için kullandıkları bankaların sundukları kartlardır. Satın aldığınız ürünleri kredi kartınızla kurabilirsiniz. Satıcı taksitlendirme yapmasa bile, yaptığınız alışverişleri yapmak için bankanızı arayabilirsiniz. Ayrıca, satıcı tarafından yapılan takside ek olarak kullandığınız kredi kartı ilave taksitler verir. Ayrıca nakit ihtiyaçlarınızı bir kredi kartıyla karşılayabilirsiniz. Hemen hemen tüm kredi kartlarının nakit taksit olasılığı vardır. Geri çektiğiniz parayı, taksitle nakit olarak ödeyebilirsiniz. Ayrıca, siparişinizi beklemeden faturalarınızı kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Bunun için bankanıza kredi kartı ve otomatik ödeme emri vermek zorundasınız.

Bazı bankalar müşterilerinin kredi kartlarını 6 veya 12 ay belirli bir süre için yeniler. Bazı bankalar aidat talep etmez. Bankalar tüketicilere tüketicilerin talebi olmaksızın kredi kartı gönderirler. Gelecekte insanlara ihtiyaç duyabilirler. Alınan kredi kartını asla düşünce ile kullanamazlar. Bu şekilde, kredi kartlarında asla kullanılmayan bazı banka ücretleri alıyorlar. Bunun için kullanmayacağınız kredi kartınızı iptal etmeniz gerekecek. Hiç kullanmadığınız bir kredi kartınız varsa ve banka bu karttan bir ücret aldıysa, bir nakit para için başvurabilirsiniz. Buna bir dilekçe yazabilir ve bankanın genel müdürüne gönderebilirsiniz.

Bankanın genel müdürü bu talebi olumsuz yanıtlarsa, bir dilekçe yazdığınız ilçe valiliğine bağlı Tüketici Tahkim Kurulu’na başvurabilirsiniz. Tüketici Hakem Kurulu’na sunulacak ve bankanın kredi kartı aidatlarını aldığı döneme ait ifadeyi eklemeniz gerekiyor. Bazı bankalar, talep etmeden müşteri servisini ararsanız, kart aidatlarını iade eder. Sistemde kullanılmayan aidat ödemeyi kabul eden hiçbir birlik yok. Her banka kendi sistemi üzerinde çalışır. Banka içinde ayrıca çalışma birliği de yok. Bir müşterinin iade talebini kabul ederken, diğer müşteriden iade talebini kabul etmez.

Banka tarafından kullanılan ve hiç kullanılmamış kredi kartınızı iptal etmeniz önerilir. Bununla birlikte, gelecekte buna ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, bankaların kredi kartı ürünlerinde arama yapmanız ve kart almayan bankaların kredi kartını almanız daha iyi olacaktır.