Hibe Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Hibe kredisi nedir, nasıl alınır gibi sorularınızın cevabını bu makale üzerinden alabilirsiniz. Hibe programlarına her ay binlerce doların eklendiği bu büyük sektörde hibe kredileri çok büyük bir önem taşımaktadır. Devlet, özelleştirmeler yaparak uluslararası piyasada rekabet edebilmek için bu hibe kredi sistemini bu yılda da hızlıca devreye sokacaktır.

Toplamda 6 bölgeye tahsis edilmesi planlanan bu hibe kredilerini hibe programlarına sahip olan büyük şirketler üstleniyor. Girişimci kobilere verdiği kredi imkanını bu yılda da devlet, devam etme kararı aldı.

Hibe programları en çok kimin işine yarıyor?

Girişimciler demek çok doğru olmayacaktır. “Genç Girişimciler” tabiri daha doğru olacaktır. Tüm Dünya’da ülkeler, genç beyinlerin fikirlerini destekleyici hibeler vermektedir. Böylece ülke kalkınmasında bu fikirlerin büyük önemi olmaktadır. Bu genç girişimciler, paraya değil de taptaze fikirlere sahiptir. Onlar fikirlerini bu hibe programlarına aktarırlar, kabul görürlerse hibe kredilerini alırlar ve fikirlerini geliştirme fırsatı yakalarlar. Bu döngü tüm ülkelerde bu şekilde devam etmektedir. 2009 yılından beri, ülkemizde de bu konu fazlasıyla ilerledi ve ilerlemeye de devam ediyor.

Bu hibe programları ile genç girişimciler, ülke ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Devlet bu sebeple bu genç beyinlerin üzerine daha fazla düşmelidir ve onları da ekonominin içerisine bu hibe programları ile sokmaya gayret etmelidir. Kosgeb, bu alanda gerçekten birçok girişimcinin işini kolaylaştırmaya gayret ediyor. Kobi’lerin hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarda ayakta durmasını, ilerlemesini, pazar lideri olması işini oldukça kolaylaştırıyor. Hem Kobi’lerin kurumsallaşma yolunda hem de Arge çalışmalarında rekabeti arttırarak sektörlerin daha ileri seviyeye gelmesini sağlıyor.

Kobi nasıl olunur?

Kobi demek; küçük veya orta ölçekte olan firmaların oluşturmuş olduğu sistemler bütünüdür diyebiliriz. Amaçları; hem genel krediler hem de hibe kredileri ile bireylere yol göstermek ve ilerlemelerini sağlamaktır. İnsanlar, projelerini üretir, bu projeler ülkeleri destekler ve böylece kredilerin en önemlisi olan hibe kredileri, ülke ekonomisine büyük katkı gösterir. Devletimizde son yıllarla bu alanda büyük çaba göstermektedir. Umarız, genç beyinlere verilen değer bunlarla sınırlı kalmayıp sürekli daha da artar ve gençlerin bu ülke ekonomisine yapacakları katkıyı herkes birgün görmüş olur.

Bir cevap yazın