Hibe Kredi Nedir, Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

0
108

Hibe; Proje girişimcisine, projeyi devretmek için gerekli şartları varsa devletin sağladığı geri ödemesiz finansal destek adı verilir. Tanımından anladığımız gibi, bu desteğin geri ödenmesi yoktur. Eğer hibe krediyse; Geri verilebilir olmayan ve faizsiz finansman desteği, girişimcilerin gerekli projeyi gerçekleştirmek için gerekli koşulları sağlayabilmeleri için bir süre için ödenir.

Devletin istihdam politikalarını, girişimcinin desteğini ve girişimcilerin inisiyatifini teşvik etmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve yan kuruluşları tarafından birçok proje hazırlanmış ve yanlış anlaşılmıştır. Bu alt kuruluşlardan biri, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Tanıtma İdaresi adı altında KOSGEB’dir. KOSGEB; Hükümet’in politikasını vermeyi taahhüt ettiği fonların, faiz kredilerinin, kredilerin vb. Bağışları ve girişimcilerin bu konularda farkındalık yaratması gibi. KOSGEB’in adı herkesin her zaman merak ettiği ve hibe kredisidir. Bu yazıda, bu konuyu bütünüyle arayacağız; Hibe kredisi, hibe kredisi, kredi kartı gibi koşullarla ilgili olarak kısa ve net bir şekilde bilgilendirmeye çalışacağız.

Hibe kredisi almak için; Bu konuda bir proje hazırlamak için hazırladığınız proje ile birlikte KOSGEB’e başvurmalısınız. Önce başvurmadan önce KOSGEB veritabanına kayıt yaptırmalısınız, daha sonra KOBİ bildirimini doldurmalısınız. Yerinde kontrol sonrasında gerekirse, bu bildiride yer alan bilgilerin desteklenmesi için ilgili KOSGEB yetkilisinin başvurma hakkını elde edersiniz. Veritabanı kayıt işlemi için KOSGEB’in resmi kurumsal web sitesine (www.kosgeb.gov.tr) gitmeniz gerekiyor.

Kredi tutarını 50.000 TL’ye kadar hibe edin. Ancak yavruyu doğrudan KOSGEB’den alamazsın. Projenizi kabul ettiğinizde işinizi alacaksınız ve cihaz, işyeri tadilatı, diğer araç kuruluşları gibi işlemleriniz faturalandırılmış olarak yapılmışsa faturanız üzerinde ödeme yapabilirsiniz. Bu tutarlar, yapmak istediğiniz işin türüne veya halen faaliyetlerinizi yürüttüğünüze bağlı olarak değişebilir.

CEVAP VER