Hazine Bonosu Nedir?

1
171

Günümüzde finans sektörüne yatırım yapan, yani parayla para kazanan yatırımcı sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu şekilde para kazanabilecek çok riskli, yüksek kar marjları, risksiz, düşük kar marjları, uzun vadeli, kısa vadeli yöntemler vardır. Bu yatırım yöntemlerinden biri olan ve düşük riskli ve devlet garantili bir yatırım türü olan hazine bonusunu nasıl elde edebileceğinizi kısaca açıklayacağız. Önce hazine bonusunu tanımlayalım.

Hazine bonosu; Devlet tarafından kısa vadeli borçların finansmanı için satılan ve Hazine Müsteşarlığı tarafından verilenlerdir. Vade süresi en fazla 1 yıldır. Hazine bonusunu satın alan yatırımcı, vade sonunda ödeme yaparak kâr ederek bir nevi faiz geliri elde etti. Hazine bonusu sistemi Walter Bagehot tarafından 1876’da tanıtıldı. Devletin ilk etapta vatandaştan ödünç alması garip görünse de, yabancı bir finansal kurumdan (IMF, vb.) Borç almak yerine, Hazine bonoları sayesinde iç piyasaya geri gönderilecektir.

Devletin kısa vadeli nakit ihtiyacını karşılamak için 3 ay, 6 ay veya en fazla 1 yıl vadeli borç alınması. Bu borç için de tahvil verilmektedir. T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen bu tahviller TL veya döviz cinsinden olabilir. Vadesi geldiğinde, devlet borcu ana para + faiz şeklinde ödeyecektir. Hazine bonusunu cazip kılan şey budur. Dolayısıyla borçlu devletin kendisidir. Dolayısıyla, ödeme yapılmaması sorunu olmayacak, bu nedenle risk düzeyi açısından en güvenilir yatırım argümanından biridir. Hazine bonusunun diğer bir avantajı vergi avantajı. Hazine bonusundan elde edilen gelir üzerinden% 10 vergi alınır. Bu not alınmalı; Ekonomik bunalım nedeniyle hazine bonolarını karşılayamayan ülkelerde. Ülkemiz borca ​​sadık ve hazine bonolarını ödemiş bir ülkedir.

Haznedarların satın almak için para yatırmaları gerekir; Bu konuda yetkili aracı finansal kurumlara sahip bankalara başvurmaktır. Hazine Bonusu alanlar vadesi dolduğunda hazine bonolarını satabilirler. Bu konuda herhangi bir engel yoktur.

1 YORUM

  1. hazine bonosunu bankadan alırken acıga satıyorlar banka batınca ……..mevduatta kaydı kuydu olmasada tmsf ödüyor……hazine bonosunu kimse ödemiyor

CEVAP VER