Hangi Kredi Masrafları Geri Alınabilir?

Bankaların operasyonel nedenler gerekçe göstererek belgelendiremediği her türlü masraf hukuken haksız kazanç niteliğindedir ve iade edilmesi gerekir. Dolayısıyla bankaların belgelendiremediği her türlü masrafınızı geri alabilirsiniz. Bunlar uygulamada genelde şunlardır;

Bankaların Krediler İçin İstedikleri Masraflar

  • Dosya masrafı
  • İpotek fek bildirim ücreti
  • Yapılandırma masrafı
  • Kredi kullandırma ücreti
  • İstihbarat ücreti

gibi ücretlerdir. Bu ücretler genel olarak belgelendirilemeyen ücretler olup talep halinde geri iadesi gerekmektedir. Ancak birtakım ücretler mesela hayat sigortası gibi poliçeye bağlı olan yada ekspertiz gibi gerçekten üçüncü bir şirketten hizmet alınıp faturası bulunan hiçbir bedel iade edilmez. Bunun için dava dilekçelerinizde bu hususa çok dikkat edip bunları da talep etmeyin çünkü talep ettiğiniz ve kabul görmeyen her miktar üzerinden karşı tarafa vekalet ücreti ödersiniz ve haklıyken haksız duruma düşersiniz. Böyle durumlarda bir uzmandan yardım almanızı ve bu dilekçenizi kendi başınıza hazırlamamanızı tavsiye ederiz.

Eğer masrafınız 2200 TL’ye kadar ise yaşadığınız ilçenin tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekiyor. 2200-3300 TL. aralığında bir masrafınız bulunuyorsa il hakem heyetine ve 3300 TL. üzerindeki masraflarınız için de tüketici mahkemesine başvurmanız gerekiyor.

Örnek olarak 5000 TL. civarında bir kredi kullandınız ve bunun için de 500 TL. gibi bir dosya masrafı ödediyseniz bu masrafınızı geri alabilmek için hem yazılı hem de resmi olarak bankaya başvurmanız gerekir. Eğer banka, bu talebi kabul etmezse bu sefer de tüketici hakem heyetine başvuruda bulunarak iade kararının alınmasını ve bu kararı da bankaya bildirerek masrafınızı geri almanızı sağlayabilirsiniz. Hakem heyeti, sizi haklı bulursa bunu kendisi de bankaya iletebilir. Heyetin, bu kararı bankaya iletmesinden 15 gün geçmeden banka, size masrafınızı geri iade eder. Eğer ödemeyi 15 gün içerisinde yapmaz ise icra takibi başlatma hakkınız bulunuyor.

Bir cevap yazın