Girişimci Kadınlara Özel Mikro Kredi

Kadınların iş yaşamında daha aktif bir rol alabilmesi için ülkemizde birçok proje yapılmaktadır. Çalışan kadın sayısını artırmak için ve kadınlar kendi çalışma yerlerini kurmak için devlet destekli birçok olanak sunmaktadır. Bu fırsatlardan bir tanesi girişimci kadınlar için mikro kredidir. Bu mikro kredi başvurusu sayesinde ev hanımı kendi çalışma alanlarına sahip olabilir ve bu konuda birçok başarı öyküsü bulunmaktadır.

Ülkemizde aktif olan TGMP (Türkiye Grameen Mikrofinans Programı) ve TİSVA (Atık Önleme Vakfı) bu kredileri sağlayan kurumlardır. Kadınlar için özel bir kredi olan mikro kredinin kullanımı sadece iş kurma ve geliştirme için sağlanmaktadır.

TGMP tarafından sağlanan bu mikro kredinin kullanımına ilişkin gerekli koşulları inceleyeceksek; Birbirleriyle akrabalık ilişkisi olmayan 5 kadın girişimci birlikte işe başlama kararı ile birlikte bu krediye başvurma hakkına sahiptir. Bununla birlikte, bunun için bir proje getirilmelidir. Bu proje krediyi sağlayacak kurum tarafından incelenecek ve kredi başvuru sahipleri bir sunum yapacaklardır. Girişimden sonra müteakip başvuruyu müteakip girişimci kadınlara kısa süreli eğitim sağlanmaktadır. Bu eğitimin tamamlanmasının ardından bir geri ödeme tablosu oluşturulur ve krediyi alan girişimcilere bu konuda gerekli bilgiler verilir. Son olarak, bir kredi ödeme yapılır. Kredi geri ödemeleri genellikle haftalık olarak yapılır ve ilk mikro kredi başvurusundan sonra alınabilecek maksimum mikro kredi miktarı 1000 TL’dir. Tekrar tekrar mikro-kredi başvuruları yapılabilir, ancak koşul önceki borcun eksiksiz ve düzenli bir şekilde ödenmesidir. Kredi geri ödemeleri; İlgili yetkililer hem girişimcileri ziyaret edip hem de toplayarak gerçekleştirmektedir.

Girişimci kadınlar için mikro kredi projeleri hem hükümet hem de birçok sivil toplum örgütü tarafından desteklenmektedir. Buna ek olarak, bankalar son yıllarda bu konudan duyarlı olmamış ve mikro kredi veren birçok banka ortaya çıkmıştır. Mikro kredi edinirken süreçler (uygulama, proje hazırlama, teslim etme, onaylama vb.) KOSGEB‘den daha uygundur.

Bir cevap yazın