Hükümet, genç çiftçi adaylarına kırsal kalkınma amaçlı ve kırsal alanlardaki nüfusu artırmak için 30.000 TL’lik hibe kredisi verdi. Bu yazıda size 30.000 TL’lik hibe kredisinin hangi koşullarda, nasıl ve hangi koşullar altında alınacağı konusunda bilgi verilecektir.

Hibeden Destek Koşulları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından imzalanan kalkınma projesine göre, genç çiftçilere verilecek 30.000 liralık hibe kredisinin koşulları;

. Kırsalda yaşamak zorunluluğu vardır. Hibe yardımı alanlar muhtardan veya bağlı oldukları il / ilçe nüfus müdürlüklerinden ikamet bilgileri alan kırsal alanda yaşadıklarını ispatlamakla yükümlüdürler.

. Hibeler, 18-42 yaşları arasındaki kişilere verilir.

Sığınak ve koyun yetiştiriciliği, arıcılık, kümes hayvanları, ipekböceği yetiştirme, meyve yetiştirme, seralar ve tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kapsamında hibe kredisine giren faaliyetler arasında yer almaktadır.

Hayvancılık ve hayvancılık Tarım İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanacak ve çiftçilere teslim edilecek.

. Hibrit krediler, traktörler ve bahçe traktörleri ekin ekiminin parçası olarak verilmemektedir. Hibe kredisine diğer makine ve teçhizatlar dahildir.

Su ürünlerinin üretimi için uygulanan projeler hibe kredisi kapsamına girmemektedir.

. 2016 yılından itibaren tavuk kategorisinde ördek, kaz, hindi ve serbest tavuk yetiştiriciliği daha da şiddetlendi.

Hibe Desteği Başvurusu

Genç çiftçilere hibe desteği almak isteyenler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı web sitesinin hibe destek bölümüne kaydolmak zorundadırlar. Bakanlık ayrıca, genç çiftçilerin proje hazırlık aşamasında yapacakları maliyetleri de göz önüne almış ve proje hazırlığının yapılmayacağını ilan etmiştir. Projeleri kabul edilen çiftçilere verilen hibe sözleşmeleri ilçe tarım müdürlükleri tarafından imzalanacaktır. Proje değerlendirmesi proje kabulü sırasında yapılırken, şehitler, gaziler, özürlüler ve kadın girişimcilere ayrıcalık verilecek ve 5 puan verilecek.

30.000 lira hibe alan çiftçiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı müdürlükler tarafından 2 yıl takip edilecek. Projenin kapsamı dışındaki çiftçilere 2 yıl içinde verilen 30.000 TL’lik hibe desteği sağlanacaktır.