Gayrimenkul Borsası Nedir

0
133

Ülkemizdeki evler yavaşlamadan inşa edilmeye devam ediyor. Türkiye, inşaat sektöründe dünyada önemli bir yer edinmiş olup sadece yurtiçinde değil yurtdışında da inşaat projeleri inşa etmektedir. Ülkemizin bir başka özelliği de kiracıların artıklığı. Başka bir deyişle, çoğu insan kiralıyor ve ev sahibi olmak için özlem duyuyorlar. Konut fiyatlarının çok yüksek olması ve her yıl istikrarlı bir şekilde yükselmesi, düşük gelir grubunun konut sahibi olmasını zorlaştırmaktadır. Bir ev sahibi olmak için, çoğu insan şimdi bir konut kredisi başvurusu yapıyor ve uzun yıllar boyunca bir kredi ödüyor. Bu noktada, hükümet orada güzel bir proje atıyor. 2017’de bir gayrimenkul borsası kuruluyor. Bu gayrimenkul borsası nedir ve bunu nasıl kullanabilirim.

Emlak Sertifikası Nedir?

Gayrimenkul piyasası, mülkün satın alınması için yeterli olmayanlar için yeni bir umut çünkü kira fiyatları da yüksek. Bu pazardaki emlak bir parça gayrimenkul olarak satılabilir ve parçaları satın alan ve satan kişi gayrimenkulün sahibi olacaktır. Bu gayrimenkul hisse senetlerini kim satacak? TOKİ, İller Bankası, belediyeler ve inşaat şirketleri 2017 yılında kurulacak olan Emlak Alım Satım Merkezi aracılığıyla sertifikalarını bir metrekare kentsel dönüşüm ve konut projelerinde verebileceklerdir. Tahvil, tahvil, hisse senedi ve kira sertifikaları verilmesi durumunda, gayrimenkul belgeleri hem yurt içinde hem de yurt dışında tüm yatırımcılara satılabilir. Alıcılar, bu sertifikalarla sahip oldukları sertifika kadar bir gayrimenkul ortaklığına sahip olacaklar.

2017’deki yenilikler

2017’de kurulacak olan gayrimenkul takasına ek olarak, bir kaç daha kullanışlı uygulamadan söz etmek istiyoruz. Bunlar uygulamalardır; Konut gelirleri düşük olanlar, engelliler, yaşlılar, kadınlar ve öğrenciler gibi gelir açısından dezavantajlı grupların ihtiyaçlarını karşılayacak konut projeleri için konut oluşturulacaktır. Bütün bu başvurularda, konut fiyatlarının çok yüksek olduğu kentlere ve kentsel dönüşüm projelerine öncelik verilecektir. Bir başka yenilik de kentsel dönüşüm uygulamalarına örnekler yerinde incelenecek ve üniversiteler ve diğer ilgili kurumlarla birlikte planlama ilkeleri belirlenecektir. Kentsel dönüşüm alanlarında planlama ilkelerini belirleyen bir kılavuz hazırlanacak ve kentsel dönüşüm uygulamalarının şehir merkezi üzerindeki etkilerinin analizi için bir yol haritası oluşturulacaktır.

CEVAP VER