Garanti Kredi Kartı Yapılandırma

Bazen çeşitli nedenlerle ay sonunu getiremediğimiz dönemler var ve kredi kartı borcunu ödeyemiyoruz. Bu gibi durumlarda, tarafımızla bankamız arasındaki yasal ve yasal hükümlerle başlayacak bir süreç bekliyoruz. En azından kredi kartı borcunu ödeyemiyorsak, ne kadar süre bekleyeceğimizi Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredi Anlaşması Yönetmeliği belirler. Başka bir deyişle, bankalar burada başlarına göre harekete geçemezler. Bu gibi durumlarda sözleşmeye bakmak için düzenlemeyi incelemek gereklidir. Öncelikle, faiz oranlarını konuşalım. Kasım 2016’ya kadar, gecikme faizi için en fazla% 2.52 uygulanabilir. Para çekme durumunda, ödenecek azami faiz tutarı% 2,02’dir. İlgi alanları her 3 ayda bir ayarlanır. Faiz oranlarını belirleme yetkisine sahip olan kurum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasıdır. Bu zahmetli süreç aynı zamanda asgari ödemelerin yapılmasını ertelediğinizde başlar. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Garanti Bankası’na bir örnek vererek bu işlemi nasıl yürüteceğinizi size anlatacağım.

Borç Yapılandırma ne zaman yapılır?

Garanti Bankası kredi kartı asgari ücretini ödeyemiyorsanız, Garanti Bankası size borcunuzu ödemek için ilk ayı posta veya telefon yoluyla gönderir. Ödeme yapmazsanız, bu ay postalar veya SMS’ler gelmeye devam ediyor ve müşteri temsilcisi sizi arıyor. Sizi telefonla sesli mesaj olarak aramaya devam ediyorlar. 2. Öğleden sonraya geldiğimizde özsermayemizi kaybedeceğiz ve son başvuru tarihini tekrar ödeyeceğiz. İkinci ayda ödeme yapmazsanız, bu kez aldığınız e-postalar biraz daha agresif bir uyarı haline gelir. “Garanti Bankası’na olan borcunuz ödendi değil, borcunuzu öderseniz borcunuz takip hizmetine yatırılacaktır” diyen Garanti Bankası, bu süreçte Garanti Bankası telefonla sizi arıyor. Banka, belirli miktarda bir ödeme belirleyebilir ve bunu yaptıysanız, onu takip eden takip hizmetinden çekebilirsiniz. Banka ile yapılan düzenleme 3 aydan hemen önce yapılabilir. Başka bir deyişle, iki ödemede bir gecikme varsa, yapılandırma yapılabilir ve yapılandırma 12 ay ile 72 ay arasındaki taksit seçenekleri ile yapılabilir.

Borç üç ayda ödenmezse, genel olarak bankalardaki durum nedir? Yasal açıdan bakarsanız, 90 gün boyunca ödeme yapamazsınız ve herhangi bir idamla karşılaşmazsınız. Fakat 90 gün sonra, bankanın size performansı olması mümkündür. Tabii ki, bankalar sık ​​sık bunu son çare olarak kullanıyorlar. Müşteriyle görüşmek üzere yapılandıracaklardır. Konfigürasyonlarının olumlu sonuçlar vermemesi durumunda, olumsuz durumlara borçlu olmasını bekleyebilirler.

Bir cevap yazın