logo

Findeks Renk Aralıkları Neyi İfade Eder?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks, herkese bir kredi notuna yardımcı olur ve kredi notunun konumu hakkında ayrıntılı bilgi verir. Findeks, kredi derecelendirmelerini belirlerken risk dereceleri ile renklendirilir ve risk derecelerinin aralıklarına göre belirlenen renklerin anlamları hakkında ayrıntılı bilgi verilir. Bankaları ve kredi notlarını kullanan işletmeler de renk aralıklarına bakarak müşterileri hakkında kararlar alırlar. Bu yazıda Findeks renk boşlukları hakkında konuşacağız ve renklerin ne anlama geldiğiyle ilgili bilgi vereceğiz.

Findeks Renk Aralığı ne ifade eder?

Kırmızı Rengi: Kırmızı renge sahip kişilerin kredi notları 0 ile 799 puan arasındadır. Bu renk grubuna girenler, “Çok Riskli” kategorisinde olan kredi kartı sahipleri. Bu kiracıları bulunanlar banka borçlarını en az 3 taksitle ertelediler, bankalar tarafından borçları nedeniyle yasal olarak takibe başlamış ya da banka borçlarıyla ilgili icra takibi başlatmışlardır. Bu insanlar için bankalardan kredi almak çok zordur.

Turuncu rengi: Kredi riski değeri “Riskli, Orta Risk” olarak tanımlanabilir ve kredi notu 800 – 1299 arasındadır. Bu kişiler kredi notunun risk seviyesine oldukça yakındır, bu nedenle bankalar kefalet veya ipotek sağlamalıdırlar. Bir kredi kullanarak. Turuncu renk aralığındaki kullanıcılar, bankalardan kredi kullanırken yüksek kredi kullanamazlar.

Sarı Renk: 1300 – 1499 arasında Findeks kredi notu için belirtilen renk. Bu daireye girenler “Orta Risk” olarak kabul edilir. Sarı renkle uğraşanlar, kredi kartlarını ve bankalardaki kredi borçlarını bankalarından fazla fazla ertelememiş olanlar, bankalarında yasal takibe veya yaptırım uygulamasına tabi tutulmamış olanlar. Bankalardan garantör olmadan kredi kullanabilirler.

Açık Yeşil Renk: En çok itibar gören Findeks, kredi notunda en yüksek puanı alan ve Findeks kredi notu 1500 – 1699 arasında olanların sayısıdır. Bu krediye sahip kişiler bankalar tarafından “İyi Müşteri” olarak kabul edilir ve garantör olmadan kredi kullanabilirler.

Koyu Yeşil Renk: Bankalar tarafından en çok sevilen ve prestijli, saygın müşterilerin bankaların gözünde sahip oldukları kredi notu nedeniyle “çok iyi” kabul edilen kişiler. Bankalar Yeşil Yeşil derecelendirmesi olan müşteriler için kredi taleplerini reddetmemekte ve mümkün olan en kısa sürede kredi taleplerini onaylamaktadır. Dark Green yelpazesindeki insanlar için Findeks kredi puanı 1700-1900 arasındadır.