logo

Findeks Kredi Notum Yok, Ne Yapmalıyım?

Kredi notu kategorimizde, kredi notunun finansal hayatımızda ne kadar önemli olduğunu okuyucularımıza paylaştık. Zaten kredi notunun bankacılık hizmetleri ve ürünleri kullanımı ile karıştırılmadığını ve leasing şirketlerinin artık ev-işletme sahipleri tarafından kullanıldığını belirttik. Tüketicinin finansal bir varlığı olarak başlattığımız kredi notlarının, tüm Finansal faaliyetlerimizin performansına göre Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, bazı tüketicilerin henüz bir Findeks Kredi notuna sahip olmadığını biliyor muydunuz? Bu yazıda Findeks kredi notum yok, ne yapmalıyım? Kredi dışı derecelendirmelerin kredi notlarını nasıl üreteceği konusunda bilgi vereceğiz.

Kredi Notum Yok Ne Yapmalıyım

Tüketici’nin Findeks kredi notuna sahip olmaması, tüketicinin bugüne kadar herhangi bir bankayla çalışmadığı, kredi kullanmadığı, kredi kartı kullanmadığı anlamına gelmektedir. Tüketilen tüketiciye baktığımızda bankalarda ilk defa bir kredi başvurusu yapmak istediğinde, bir kredi notuna sahip olmayan bu tüketici hakkında bilgi alamayacağız. Bu insanlar henüz eşiğe bile basmadılar. Findeks, şimdiye kadar ilk kez kredi notu talep etmeyecek ve ilk kez yaralanacak olanlardan banka geliri, maaş bordrosu vb. Geliri olduğunu gösteren belgeleri isteyecektir. Kullanılan kredi limitinin boyutuna bağlı olarak, garantör gerekli gördüğünde bunu da isteyecektir.

Kredi Notu Oluşturmaya Başlayın

Kredi derecelendirmeleriniz yoksa ne yapmanız gerekir. Herhangi bir bankayla bugüne kadar çalışmayanların bankadan talep hesabı açıp bir kredi notu almak için ilk adımı atmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bankaya vermek için elektrik, telefon, internet, su, doğalgaz gibi fatura otomatik ödeme talimatlarını verebilirler. Sınır azsa, bir kredi kartı uygulaması yapabilir ve kredi kartlarını kullanmaya başlayabilirler. Kredi derecelendirmesine ilişkin bilgi yoksa, düşüş nedenlerini araştırmadan önce kredi notunu düşürmemelisiniz. Yukarıdaki ilk adımlar düzenli olarak alınır ve ödemeler zamanında yapılırsa, 2-3 ay gibi kısa bir süre içerisinde kredi notu kademeli olarak görünmeye başlayacaktır.

 Acil nakit durumlarda bile bankalarla çalışmamak veya banka ev ve araba gibi yatırım kararları için ihtiyaç duyulacağından, kredi notunun kullanılabilirliği ve düzeyi tüketici lehine sonuçlanacaktır.Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: