logo

Findeks Kredi Notu

Findeks kredi notu sorgulama, öğrenme, yükseltme yöntemleri, risk raporu bilgisi ve Findeks kredi notu ile kredi çekmek için kaç olmalı gibi bilgiler burada!

Eğer kredi almak istiyorsanız kredi notunuzun tutarlı ve yüksek olması gerekiyor. Findeks, 9 bankanın ortaklığı ile kurulmuştur ve T.C. kimlik no ile sorgulamanın ardından tüm bankaların size ait olan bilgileri buraya dökülerek şahsınıza bir kredi puanı verilir. Kredi kartı kullanımızın, borçları ödeyip ödememeniz, nakit avans işlemleriniz, daha önce çektiğiniz kredileri ödeme durumunuz gibi birçok sebep Findeks kredi notunuzu etkileyen faktörlerdendir. Kredi notunuz ne kadar fazla ise bankalar, size ona göre daha uygun seçenekler sunarlar. Çünkü Findeks notunuz, bankaların gözünde sizin güvenilirlik derecenizdir.

Kkb yani Kredi kayıt bürosunun bir hizmeti olan Findeks kredi notu, her banka için kendilerine göre prosedürlerle değişmektedir. Fakat hızlı bir şekilde sorunsuz kredi almak istiyorsanız bu notunuzun iyi veya çok iyi olması gerekiyor. Sizin güvenilirlik derecenizi belirleyen bu kredi notlarını sıralamak için kırmızı, turuncu, sarı, açık yeşil ve koyu yeşil altında 5 renk düzenlenmiştir. Eğer kırmızı veya turuncu aralıkta bir notunuz bulunuyorsa kredi almanız gerçekten çok zordur. Alma ihtimaliniz olsa bile çok yüksek faiz oranlarıyla karşılaşırsınız. Sarı renk ise orta bölümü simgelemektedir ve bankadan bankaya göre kredi alıp alamamanız değişmektedir. Açık ve koyu yeşil de iseniz findeks notunuz bir hayli demektir ve açıklıktan koyuluğa göre itibarınız yükselerek kredinizi hemen alabilirsiniz.

Findeks Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

%30 – Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Sürekliliği

%25 – Varolan Hesap ve Borç Durumu

%20 – Yeni Kredi Açılışları

%15 – Kredi Kullanım Yoğunluğu

%10 – Diğer Etkenler

 

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi çekme gibi bir düşünceniz varsa bankaya uğramadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz faydanıza olacaktır. Puanınıza göre kredi alıp alamayacağınızı bir bakıma anlamış olursunuz. Ücretsiz bir şekilde Findeks risk raporunuzu öğrenmeniz mümkün değildir. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız bankanızın kredi bölümünde bu hizmeti sunmaktadır. Örneğin Garanti bankası, detaylı findeks risk raporunuzu size göstermek için 6 TL. almaktadır.Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: