logo

Findeks Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu neden düşer adlı bu makalemizde sizlere Findeks kredi notunu düşüren bazı durumlardan bahsedeceğim. Findeks kredi notunun bankalar için belirleyici bir yol olduğunu hepimiz biliyoruz. Kredi notu yüksekse (Findeks kredi notu nasıl yükseltilir) bankalar müşterilerine hiçbir problem çıkartmamakta ve kredi vermektedir ancak kredi notunuz düşük ise bankalar kredi verme konusunda temkinli davranmaktadır ve bu sebeple ya hiç kredi vermemektedir ya da çok yüksek faiz oranları sunmaktadır. Peki bizlerin kredi notu neden düşer, kredi notunun düşmesinin sebepleri nelerdir hiç düşündünüz mü? Şimdi gelin bu konuya bir göz atalım

KKB yani kredi kayıt bürosu Türkiye vatandaşı olan insanların Türkiye’de hizmet veren tüm bankalarla olan verilerini bir dedektif gibi araştırmakta ve bunları kontrol altına alarak saklamaktadır. Bu verilerin arasında kredi kartı borcunu geciktirme, kredi kartı borcunu ödememe, kredi çekmiş ise borcunu yapılandırma veya hiç ödememe veya aksatma, yasal takibe girme gibi durumlar kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır.

Şimdi bunları biraz daha detaylandırarak kredi notlarını düşüren sebeplere bir göz atalım.

Kredi kartı borçlarını asgari olarak ödemek size bir şey kazandırmaz. Borçlarınızın tamamını ödemek zorundasınız. Eğer ödemezseniz kredi notunuz düşüşe geçecektir.

Bireysel yani ihtiyaç kredisi, ev kredisi, taşıt kredisi gibi krediler kullandınız ve gününde ödemediniz hatta sadece birkaç gün geciktirdiniz fakat fark etmiyor saatlik bir gecikmeden sonra kredi notunuz düşüyor.

Vergi dairesine veya SGK gibi devlete bağlı olan kurumlara yani kuruluşlara borcunuz var ise kredi notunuz düşüyor.

Avans hesap veya ek hesap borçlarınızın zamanında ödenmemesi sizin için negatif bir durum. Bir bankadan kredi çektiniz ödemediniz daha sonra başka bankadan kredi çektiniz yine ödemediniz daha sonra başka bankadan kredi çektiniz yine ödemediniz. Bu durumda Findeks kredi notunuz çok ciddi seviyede düşüş yaşayacaktır.

Sadece bir bankadan kredi kartı istediniz ve ret cevabı aldınız. İşte bu bile notunuzu düşüren sebeplerden birisidir.

Protesto edilen, geç ödenen, karşılığı çıkmayan çekler puanınızı düşürecektir.

Farz edelim ki iş yeri veya ev kiraladınız, mal sahibiniz bunun için sizinle bir senet imzaladı ve siz ödemeyi aksattınız. Mal sahibiniz bu senetleri bankaya ibraz ettiği andan itibaren borcunuz gerçekten gecikmeye uğramışsa skorunuz olumsuz etkilenecektir.

Aylık geliriniz, aylık kredi kartı harcamanızdan daha az ise puanınız olumsuz etkilenecektir. Örneğin maaşınız 4000 TL fakat aylık kredi kartı harcamanız 5000 TL. Burada gelir gider dengesizliği oluştuğu için skorunuz olumsuz etkilenmektedir.

Bir yakınınız kredi çekmek istedi ve siz ona kefil oldunuz. Kefil olduğunuz kişi borcunu aksattığı anda kefil olan siz olduğunuz için sizin skorunuzda olumsuz etkilenmektedir.

Adınıza yasal takip başlaması veya icra takibi başlaması gibi durumlarda da puanınız olumsuz etkilenmektedir.

Yukarıda sizlere kredi notu neden düşer sorusunu ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Umarız hiçbiriniz yukarıdaki durumlarla karşı karşıya kalmazsınız ve puanınız çok aşağı seviyelere inmez. Yararlı olması dileğiyle.Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: