Evde Bakım Aylığı Alana Emeklilik Geliyor

Yaşlı insanlara veya engellilere bakan insanlar düşük primli emekli olma şansına sahip oluyorlar. Hükümetin 2017’de Evde bakım aylığı alana emeklilik başlıklı yazımızda ayrıntılarını sizlerle paylaşacağız.

Bilindiği gibi hükümet, yaşlı, engelli ve ihtiyaçlarını karşılayamayan insanlara bakanlara düzenli olarak ödenmektedir. Maaşlı eşi, çocukları, gelini, torunları, ana baba, eşinin annesinin babası, kardeşi aylık maaş alabilir. Evde bakım yardımı almak için;

Terfi edilecek kişinin en az% 50 engelli olması gerekir. Bu rapor, gıda, tuvalet ve banyo gibi temel ihtiyaçları karşılayamayan kişiler için elde edilebilir. Bu raporu almak için Devlet Hastanelerinden bir sakatlık raporu alınmalıdır.

 Yaşlılarda ve engelli hanelerde yaşayan tüm hane halkı kişi başına düşen asgari ücretin 2 / 3’ünü aşmamalıdır. Bir başka deyişle, bakım için ödenecek kişinin evinde yaşayan insan sayısı bölünürse, sayı evin içine giren toplam kişi sayısına bölünür ve verilecek miktarın 2 / Asgari ücretin 3’ü. 2016 verilerine göre bu rakam 606.95 TL olmalıdır.

Gerekli hallerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine veya il valiliğinin Sosyal Yardım bölümüne müracaat etmek gereklidir. Heyet, bakımı ödeyecek olan kişinin evinde yapılacak kontrollerden sonra ev bakımı aylığını gerekli incelemeyi yapacak ve onaylayacaktır.

Şu anda, ülkemizde bu yardım parasını 500 bine yakın kişi alıyor. Hükümet, yaşlılara ve özürlülere evde bakımı ve emeklilik maaşı alanlara düşük primli emeklilik sağlayacak bir proje başlatacağını ve 2017 yılından itibaren 2017 yılından itibaren evdeki prim miktarı gibi bilgileri açıkladı. -bazlı emekliler emekli olacak ve ne kadar emekli olacaklar belli olacak. Bunu takip etmek isteyenlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın web adresini takip etmeleri önerilir.

Bir cevap yazın