Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden 30Bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi

Son günlerde geleneklerin tekrarına kayıtsız kalmadık; “gelenek zor, küçük esnaf bitti” hepimiz ya sıkça duyduğumuz dildeki veya tüccarların üretmeye başladığı gibi Onları kaldırmak için yeni projeler. Bu projelerden biri faizsiz ticaret kredisi imkanıdır. Bu yazıda size 30 bin TL’lik faizsiz ticaret kredisi almanın kısa bir açıklama gayreti göstereceğiz.

30 bin TL faizsiz kredi başvurusunda bulunmak isteyenlerin, birincil kayıt defteri kaydı olan yeni veya eski esnaf olması gerektiğini hatırlatmak isterim. İsimden anlaşılacağı üzere, herhangi bir faiz ödemeyen faizsiz esnafa başvuru Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine yapılacaktır. Faizsiz işlemler KOSGEB hibe kredisi ile karıştırılır. Ancak, ikisi de ayrı mali destek, karışık olmaması için. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Garanti Kooperatifi’ne yapılan başvurunun onaylanması halinde, kredi finansmanı Halkbank tarafından sağlanacak, ancak banka başvuruyu kabul etmemekte ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Garanti Kooperatifi’ne başvuruda bulunulması zorunludur.

Önceki faizsiz işlemler 3 bin TL’lik uygulama ile yapılırsa, yeni kredi kampanyasında kesilmez. Sadece 500 TL tahsil edilecektir. Bu kredinin kullanımı, ekipman, makine ve demirbaşların yanı sıra işyeri tadilatlarının modernizasyonu veya hammadde – sermaye ihtiyaçlarını karşılamak için olacaktır. Faizsiz esnaf kredisi iade edilebilirse; 1 yıl ile 5 yıl arasında, yani maksimum 60 aylık olgunluk mümkündür. Faizsiz ticaret kredisi için 30 aylık 60 aylık ücretin geri ödeme tutarı 500 TL olacak.

Ancak unutmayın; Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ‘ne dikkatle incelenecek. Bu incelemeler sonucunda, maddi durumunuz değerlendirildikten sonra alabileceğiniz kredi miktarı belirlenecektir. Bu tutar Halkbank‘a bildirildikten sonra, banka tarafından yapılacak incelemeden sonra bankanın onayı ile onaylanan tutar, esnafın esnaf kredi başvurusu yapan esnafın banka hesabına yatırılacaktır. Bu kredinin başvuruda belirtilen hususlarda kullanılıp kullanılmadığı da takip edilmektedir.

Bir cevap yazın