logo

Eski HGS’deki Paranın Yeni HGS Hesabına Aktarılması

Ülkemizin son 10 yılına baktığımızda; Bazı konulardan şikayet edersek bile, yollarda ciddi gelişmeler olduğunu çok açık bir şekilde söyleyebiliriz. Bu yolların bazıları paranın karşılığı olsa da, 4-5 şeritli geniş yollara devam edeceğimizi söyleyebiliriz. Özellikle yaz sezonu boyunca artan uzun yolculuklarla HGS teması, merak edilen ve araştırılan konulardan biri haline geldi. Uzun yola çıkmayı düşünen ve henüz HGS sahibi olmayan okuyucularımız için HGS meselesini değerlendireceğiz; Paranın yeni HGS hesabına, özellikle çok merak uyandırıcı eski HGS hesabına aktarılmasından haberdar etmeye çalışacağız.

HGS; Ücretli yollardan geçtikten sonra manyetik okuma sistemi ile hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapmayı sağlayan ve Hızlı Transit Sistemi olan uzun adı olan bir sistemdir. Bu şekilde, özellikle otoyol çıkışlarında yaşanan trafik yoğunlukları azaltılır ve aynı zamanda seyahat eden vatandaşların zaman kaybı önlenir.

Her şeyden önce, HGS başvuruyu yapmak isteyenler yolunu izleyecek olursa; Herhangi bir PTT bürosuna gitmeleri ve HGS için başvurmaları gerekiyor. Bunu yapmak için PTT’ye gittiğinizde aracınızın lisansını almanızı öneririz. HGS başvuru formunu tamamladıktan sonra ilgili PTT görevlisi size bir manyetik çip verecektir. Bu yonga, aracınızın ön camını rahatsız etmemeli ve sürüş güvenliğinizi tehlikeye atmayacak bir noktaya yapışmamalıdır. Yaptığınız bu çip ile sisteminiz arabanızdan bilgi alacak ve sonra HGS bilgilerinize ulaşacak ve gittiğiniz yolun miktarına göre görünümünüzden düşeceksiniz. Bu kadar uzun süre yazdıysanız bile, bu süreç için HGS geçiş noktasında durmanız bile gerekmez. Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde adına görebilirsiniz, geçiş noktasından hızlı ve sorunsuz bir şekilde geçebilirsiniz.

Eski HGS parasını yeni HGS hesabına aktarmada, eski aracınızdan çıkaracağınız manyetik çip ile tekrar PTT istasyonuna başvurmanız gerekecek ve yeni aracınızın bilgilerini sizin peş peşe arz etmek zorunda kalacaksınız Aracınızı sattığınızı bize bildirin. Yine, yeni aracınız için kendi lisansınıza sahip olduğunuzdan emin olun. Bu işlemden yaklaşık 7 gün sonra, eski HGS parası yeni HGS hesabına aktarılacaktır.

Buna ek olarak, HGS başvuruları da bankacılık kanalları vasıtasıyla yapılırken, bankadan HGS okuyucuları; Eski HGS parasının yeni HGS hesabına aktarılması için HGS borçlularına başvurmaları gerekecek.

Okuyanlar için kurban olmayacak altın çizelim; Farklı bir kişiden veya araç HGS’den Hızlı Geçiş Sistemi Ödeme Noktalarına geçmek yasaktır ve cezai yaptırımlar vardır. HGS’nizi sattıktan sonra yapmanız gereken ilk şeylerden biri eski HGS’yi yeni HGS hesabına aktarmaktır.