logo

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi?

Bir banka kredisine başvurduğunuzda, banka, kredi talebinizi incelerken kredi puanı hesabınızı dikkate alır. Kredi notu; Belli bir hesaplamanın ardından, kişinin kredisinin ödenmesi, kredi kartının ödenmesi ve fatura ödemeleri de dahil olmak üzere tüm ödemeleri dikkate alarak belirlenen not. Bu not, Kredi Kayıt Bürosu ve banka tarafından kaydedilir ve kişi kredi derecelendirmesini öğrenebilir. Bankaların dikkat ettikleri ve takip ettiği kredi notunu etkileyen birçok faktör vardır. Bazıları, herhangi bir banka borcundan ötürü yasal takipten kaynaklanmaktadır ve çok fazla borçlanmaktadır. Ayrıca, borç gecikmeleri ve çekilme borç taksitlerini öderken kredi notunu düşürür. Özellikle, yasal olarak düşen tüketiciler kara listeye alınır ve artık bankalar veya finansal kuruluşlardan borçlanamazlar.

Evli çiftlerin kredi notları günümüzde tüketicilerin en çok tartışılan konulardan biridir. Bankalar, krediyi verecek kişinin bireysel kredi notunu alırlar. Kredi talebinde bulunan kişinin eşinin borç durumu bankayı etkilemez. Çünkü bankalarda gerçekleştirilen bankacılık işlemleri bireysel olarak yürütülmektedir. Bu nedenle banka borcunuz kredi derecenizi etkilemez.

Eşinizin banka borcu hangi durumlarda kredi puanınızı etkiliyor?

Bankacılık işlemleri yapılırken, borçlanma işlemleri için vekil kullanımı yoktur. Bu nedenle kimse sizin adınızı ödünç alamaz. Yukarıda açıklandığı gibi, bankanızın borcu kredi notunuzu etkilemez, ancak eşinizin garantörüyseniz ve eşinizin ödemeleri geç ise veya hiç ödenmezse, riskli kefalet konusu olacaktır ve kredi notunuzu etkileyecektir. Ayrıca eşinizin birinin kefilliyse ve size düzenli olarak ya da hiç para ödemiyorsa, eşiniz riskli garantör sınıfına girer ve eşiniz sizin kefil olduğunuzda etkilenirsiniz. Yine de, mevzuatta bankalarda eşlerin konumları hakkında kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle, uygulamalar bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bazı bankalar, bazı bankalar eşlerden bağımsız olarak diğerlerinden muamele ederken bordrolarını tek gelir olarak kabul ederek kredi verirler. Bu tür uygulamaların bir sonucu olarak, tüketiciler kafası karıştı. Eşler karşılaştıkları sorunları mahkemeye başvurarak çözerler.