Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Son Durum

Emeklilik, birçok insanın arzuladığı ve elde etmeye çabaladığı durumlar arasındadır. Emeklilik koşulları her geçen gün değişmekte ve insanlar bu yeni koşullardan çekilmek hakkına sahiptir. Emeklilik için iki önemli husustan biri sigorta prim günleri ve ikincisi yaş koşuludur. Ne yazık ki, çoğu emekli kadın, özellikle kadınlar emekli olmak çok kolay olduğundan, kadınlar emekli olmak zorlaşıyor.

Erken emeklilik yaş koşulları

Emekli isteyen kişiler yaş gereksinimlerini karşılamış ve emekli olmaya ihtiyaç duyan prim günlerini doldurmuş olmalı. Başka bir deyişle, belirtilen süre boyunca çalışmak zorundadır. Bunların tümünü tamamlayanlar emeklilik hakkına sahiptir ve artık ömürlerinin sonunda nominal emeklilik devletinden ayrılmış bir emeklilik maaşı almaya hak kazanırlar. Emekli insanlar prim oranlarına dayalı emeklilik maaşları alırlar. Primler, düşük emekli maaşıyla aynı değildir.

Yeni yönetmelikler, 1999 yılından sonra sigortalı olarak çalışanlar için son derece zorlanıyor. Bayanlar sahip oldukları çocukların emekli olabilmelerine rağmen, her bir çocuk için 2 yıllık prim kazanıyorlar. Bu şekilde, çocuklar üzerinde kolayca emekli olabiliyorlar. Prim günlerini emekliye ayrılmak için tamamlayan ancak yaş sınırına girenler, prim günlerinin tamamını bankadan alabilir ve belirli oranlar saklıdır. Bununla birlikte, işsizliklerinin yanı sıra, başka birkaç nedeni var.

EYT’de (emeklilik yaşı) yaşlananlar için, parlamentonun yeni bir taslağı her gün sunulmakta ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Zaten yeterince emek verdikten sonra hemen hemen bütün hayatlarını geçiren vatandaşların daha kolay hale getirebilmesi için yapılacak bir dizi düzenleme var. Bu düzenlemeler sayesinde emekliler erkenden emekli olacaklar. 1999 yılından sonra ortaya çıkan mevzuat nedeniyle emeklilik yaşı çok uzadı. Bugün, emeklilik için çalışma yaşı gittikçe artıyor ve daha fazla kişi bunun etkileniyor.

Bir cevap yazın