Emlak Vergisini Kimler Ödemez 2018

Gayrimenkul vergisi, gayrimenkulün Mayıs ve Kasım aylarında yılda iki kez bulunduğu belediyeye verdiği vergi. Unutmayalım emlak vergisi ödeme gününün, yazının başında Kasım 2016’da olduğumuz ertesi güne geleceğiz. Gayrimenkul vergisi, gayrimenkul sahipleri için zorunlu vergilerden biridir. Ödenmemiş emlak vergileri üzerinden ödenen faiz ayda% 1.4 (yılda% 16.8, oldukça yüksek bir oran). Şimdiye kadar, mülkiyet vergisi zorunlu bir vergi olduğunu ve bir ev, işyeri, han, banyo olan herkesin ödemek zorunda olduğu anlaşılmaktadır. Emlak vergisini kim ödemez? Eğer bir soru sorarsa, Mülk Vergisi Kanununa açıkça cevap verir. Bu makalede, gayrimenkul vergisini ödeyemeyenler hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Emlak Vergisini ödeyemeyecekleri şartlar

Emlak Vergisi Kanunu, aşağıda listelenen kişilerin belediyelere verdikleri dilekçeyle gayrimenkul vergisinden muaf tutulmayacağını öngörmektedir. Bu koşullar;

200 metrekareyi aşmayan ve tek bir mukim olanlar emlak vergisinden muaftır. Ancak burada paylaşım oranı olan çok ince detaylar var. Evleri ortaklaşa barındırmada, evin toplam metrekare dikkate alınır, sahip olduğu payların payı yoktur. Basit bir örnek vermek gerekirse, bir kişinin 350 metre karelik ortak hissi olan bir evi vardır. Tapu, 175 metrekarelik alanın yarısını bir pay olarak sahip olmasına rağmen emlak vergisini ödemek zorundadır. Çünkü, yukarıda belirttiğimiz gibi, yasa hesaba katarak değil, evin tamamını dikkate alır.

Tablik hukuk tarafından yasal olarak öngörülenler (emeklilik, yaşlılık aylığı, dul ve yetim aylığı hariç olmak üzere) kiralar, repo, fonlar, tarım, vergi yükümlülükleri, faiz vb. Gibi emlak vergisini ödemek zorundadır. , Engellilik aylığı).

Yazlıklar evinden çıkanlar da Emlak vergisi ödemek zorundadır.

Ev hanımı, şehit ve gazi yakınları, ev hanımları, engeller de gayrimenkul vergisinden istisnadır.

Başka bir yükümlülüğün bulunmaması için ayrıca gelir vergisinden muaftır. Gayrimenkul Vergisi Kanununda, bu madde için “Katlanılabilir Mülkiyetin Mülkiyetini İçerme” notu bulunmaktadır. Kullanım hakkı, bir malın bir ömür boyu kullanılması hakkı. Bu hak, miras alınmış değil, sözleşme ile aktarılan bir haktır.

Belediyelere dilekçe yazma yükümlülüğü

Son olarak, yukarıda belirttiğimiz gibi, emir verdiğimiz şartları taşıyanların kesinlikle belediyelere dilekçe vermeleri gerekir.

Kategori: Genel