Emeklilikte Yaşa Takılanlara EYT Düzenlemesi 2018

Anayasa değişikliği referandumunun az kaldığı günlerde erken emeklilik hükmü, emeklilik sigortası dönemini tamamlayanların ve prim ödemeyenlerin hasılatı geldi ve işe başladı. Bu şekilde bekleyen emekli maaşları, yılda %5’lik düşük maaş oranında emekli olma şansına sahip olacak.

2018 yılının başlamasıyla birlikte, en büyük sorunlardan biri olan emeklilik yaş sınırlamaları konusunda yeni düzenlemeler yapmak gündemdedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, emeklilik prim süresini tamamlayanların ardından, referandum öncesinde EYT (emeklilik yaşı) yaşındakiler için yeni bir düzenleme yapılması tartışılıyor. Normal koşullar altında, emeklilik sisteminin uygulandığı ülkede, sigorta primlerinin belirli bir süre ve yaşlı olarak düzenli olarak ödenmesi koşuluyla, yıllardır çalışmış binlerce kişi emeklilik için prim ödemiş ancak yine de emekliye ayrılmıştır.

2018 Yılı EYT Emeklilik Uyumlarını Düzenleyecek mi?
Yıllarca çalışıp mevcut sisteme göre gerekli primini dolduranlar için ülkemizdeki yaşın yaş sınırı olması beklenmelidir. Mevcut sistemde bu yaş sınırıyla ilgili 3 sistem var. Bunlar;
SSK üyeleri, 8 Eylül 1999’a kadar işgücüne katılanlar için emekli olabilmeleri için 2 gereklilik bulunmaktadır.

Birincisi: Kadınlar 20, Erkekler 25 Yıllar
2. durum: 5000 gün prim tamamlama

Yeni prim şartı
Durum 3: Kadınlar için 40-58 yıl, erkekler için 44-60 yaş.
Bu yaş koşullarının benzer yönleri memurlarda ve enfekte olmuş kişilerde uygulanmaktadır. Önümüzdeki aylarda 2018’ye giriyoruz, vatandaşların emeklilik için yaş düzenlemesi gibi yeni düzenlemeler yapabilecekleri bekleniyor. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan duyurular çerçevesinde, vatandaşa yönelik yeni bir emekli aylığının geleceği haberi, referandum öncesinde, ilk ayında, yeni yılda yayılmaya başladı.

Kategori: Genel