logo

Emeklilik Kredisi

Emeklilik yaşı, prim ve yıl koşullarına rağmen 4B adı verilen tahvil, hükümete borçlu tarafından ödenemediği için emekli olmayanlara iyi haberler verdi. Hükümet yapısal kanunları çerçevesinde hükümetten borcunu ödeyecek olan emeklilik adayları, borç biter bitmez emekli olacak. Bu makalede, emeklilik yaşı, prim ve yıl şartlarına rağmen emekli olamayacaklarını emekliye ayırmak için adım adım açıklama yapmaya çalışacağız.

Emeklilik Kredisi Başvuru Tarihi ve Kredisi Kullanımı

Öncelikle, bu kanundan yararlanmak isteyenler 31 Ekim’e kadar Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvurmalıdır. Emeklilik için emeklilik adaylarına iki alternatif de var. Prim borçlarının kamulaştırılması veya kredilerin geri çekilmesi ile kredilerin geri çekilmesi. Sosyal Sigortalar Kurumu ve TC Ziraat Bankası krediyi kullanarak prim borç alanlarının ödenmesini kolaylaştırmayı kabul etti. Sonuç olarak, emekli olmak isteyenler düşük faiz oranları karşısında prim borçları kadar TC Ziraat Bankası şubelerinden krediler kullanarak emekli olabilmektedir. Ayrıca, TC Ziraat Bankası’ndan kullanılacak emeklilik kredilerinde ayrıca teminat talep edilmektedir.

Takip Etmeniz Gereken Aşamalar

Peki, tam da emekli olmak isteyenler, bu fırsatı değerlendirmek için ne yapmalıdır. Emekli adaylar bağlı oldukları vakalarda Sosyal Sigortalar Kurumuna müracaat ederler. Kurumdan, prim ödendiğinde emekliye ayrılacaklarını bildiren bir mektup alacaklar. Sosyal Sigorta Kurumu’ndan aldıkları bu sertifika ile Ziraat Bankası’nın herhangi bir şubesine başvuracaklardır. Kullanılacak emekli aylığı taksitten sonra da emekli olacak. TC Ziraat Bankası Emeklilik Kredileri; 4B yaşlılık aylığı bağlanabilir, 4B prim ödemiyorsa 4A yaşlılık aylığı bağlanabilir, askeri ve doğum borçları nedeniyle emekli olmayanlara fayda sağlayacaktır.

Ödeme seçenekleri

Yukarıda değinilen iki emeklilik prim borçlarını kapatmak için iki seçenek sunuyor. Prim borcunu önceden ödemeyi isteyenler, faiz ödememek ve geç ödeme yapmazlar. Bunun yerine, belirtilen enflasyonun yarısına kadar öderler. Ödeme yapıldıktan sonra beklemeksizin emekli olacaklar. Krediyi kullanarak emekli etmek isteyenler temel borçlar olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, gecikme konusunda ilgi ve faiz ödemeyeceklerdir. Belirlenecek enflasyon rakamının yarısını ödeyeceklerdir. Bir kredi açarak emekliye ayrılırlarsa, TC Ziraat Bankası’nın katsayı farkı ekleyeceğini ve bunun krediyi çekenler tarafından karşılanacağını belirtmek isteriz.