Şimdi para transferlerinizi yapıyorsunuz; İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık ile, oturduğumuz yerden bile, çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Para transferi açısından zihnim genellikle para havalesi ve EFT işlemleriyle birlikte gelir. Bununla birlikte, bu iki para transferi yöntemi çok sık karıştırılıyor. Bu yazıda EFT ve aktarma arasındaki farkın kısaca anlatmaya çalışacağız.

EFT (Elektronik Fon Transferi); Yani farklı bankaların hesapları arasında para transferi, Türkçeyle yapılan Elektronik Fon Transferi sözlerinin baş harflerinin kısaltması olarak anılır. Anlaşılmasını kolaylaştırmak için; Kemal A. İsimli X Bank müşterisinin banka hesabına Ayşe B. İsimli Y Bank’ın müşterisine havale EFT denir. Aynı kişinin farklı bankalarındaki hesaplar arasındaki havale işlemleri de EFT işlemleridir.

Transfer; Aynı bankaya ait farklı hesaplar arasındaki havale işlemi adı verilir. Bir örnekle tekrar açıklarsak; Kemal A. İsimli X Bank müşteriye ait banka hesabıdır ve Ayşe B. İsimli X Bank müşterisine ait hesaba yapılan para transferidir. Aynı kişiye ait aynı bankadaki hesaplar arasındaki transfer işlemi virman olarak adlandırılır.

Havale ile EFT arasındaki farklara baktığımızda; En önemli fark, EFT’nin belirli zamanlarda yapılabiliyor olması ve hava 7/24 istendiğinde yapılabiliyor olması. Daha kesin bir ifadeyle, EFT işlem siparişini 7/24 verebiliriz, ancak belirli saatler içinde işleme koyulur ve transfer buna göre gerçekleşir. Örneğin, EFT saatleri genellikle 09: 00-17: 00 arasındadır (bankaya göre küçük değişiklikler gösterir). Bu saatten sonraki EFT siparişleriniz bir sonraki işgününde 09: 00’da işleme konur ve bu saatten sonra transfer gerçekleşir. Ancak para transferi işlemlerinde bu durum geçerli değildir. EFT işlemini yaparsanız, para hesaba doğrudan gitmez. İşlem yoğunluğuna bağlı olarak, EFT için ödemek zorunda olduğunuz tutarı genellikle yaklaşık 10 dakika içinde hesaplar. Havalede; Para hesaba aktarılır ve hesap hesaba aktarılır.