Dolar Yükselirse Euro ve Altın Bundan Ne Yönde Etkilenir?

Dünyada ve ülkemizde yaşanan finansal gelişmeler nedeniyle özellikle TL, döviz ve altın karşısında muazzam değer kaybetti ve bu amortisman, diğer finansal olayların, özellikle de cari işlemler açığının gittikçe kötüleşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, gerçekleşmesini istemeyen bir dizi sıkıntı yaşamak meselesidir. Özellikle ABD doları, son iki yıldır ülkemizde TL karşısında yükselişi, yatırımcıların bu para birimini tercih etmesine neden olmuştur. Dolayısıyla dolar artarken Euro ve altın statüye ne olacak? Herkesin merak ettiği konulardan biri olan bu soru için, aşağıdaki gibi kullanılabilir. Açıklayıcı bir açıklama, ABD dolarının Euro ve ABD doları ile altın bir onsu arasında ters ilişki içerisindedir.

Dünyada Amerikan doları üzerinde yapılan yorumlarla ilgili en dikkat çekici şey, şüphesiz, FED’in dünyanın diğer merkez bankalarından farklı bir politika izlemesi. Özellikle son 2 yılda dolar ve euro arasındaki döviz kuru yavaş yavaş kapanmış ve ABD doları kısa sürede ABD doları euroyu aşacağına dair söylentiler var, Euro ve diğer yatırım ürünleri arasındaki durumu istemeden değiştirmiştir. Amerikan Doları yükselirken, özellikle Avrupa ve Amerikan para birimlerinin dövizleri, özellikle Forex gibi platformlar vasıtasıyla bir yatırım aracı olarak görüldüğünde ve aynı zamanda bir vadeli işlem hesabı açmayı isteyenler para birimi değer kaybettiğinde euro değer kaybetmektedir Bankalar üzerinde vadeli döviz işlemleri tercih eğilimindedir.

İki para birimi arasındaki değerin 50 kuruşun üzerinde kaldığı bir dönemden sonra bu seviye şimdi 18 kuruşa düştü. Buna ek olarak, Avrupa’da depresyona maruz kalan bazı ülkelerdeki kriz koşulları ve yabancı yatırımcıların bir takım ülkeleri terk etme isteği euro’yu değiştirmek istemedi. Aynı şekilde, ABD doları yükselir ve altın fiyatları yükselir, dolar yükselirken ülkemiz altın değeri, iki parametre arasında doğru oranları gösterir; rekor yenileme son 6 ay içinde birkaç kez olsa bile, ons Indirdi. Dolar yükselirken muhalefet, altının doğru oranda hareket ettiğinin en büyük göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Kategori: Genel, Yatırım