Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir?

Hükümet her bir alan destek projesine destek vermiş ve evlenmek isteyenlere destek vermiştir. Evlenmek isteyen ancak yetersiz para nedeniyle evlenemeyen çiftler, devlet destekli çeyiz ödünç verme kredisi verir. Bu makalede, devlet destekli çeyiz hesabının koşulları hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Yaş sınırı

Aile Sosyal Politika Bakanlığının sunduğu kredilerde bakanlığın bütçesinden karşılanacak olan kredileri, okumayan çiftler için yaş sınırı 18-24’tür. 24 yaşını doldurmuş ve üniversitede okumamış gençler bu destek kredisinden yararlanamazlar. Bununla birlikte, üniversite okurları ve bu okula devam etmek isteyenler için yaş sınırı 26’ya kadar çıkartıldı.

Devlet tarafından desteklenen evlilik kredisinden kim yararlanamaz?

Devlet destekli çeyiz (evlilik) kredisi almak isteyenler belli ölçütlere sahip olmalıdır. Bunlar;

Kredi onayı verecek olan delegasyonun yetersiz kaynak yüzünden evlenemeyeceğini ifade etme iradesine sahip olmak.

. Kasıtlı cinayet, cinayet, insan ticareti, kasıtlı yaralanma, organ kaçakçılığı, cinsel istismar, cinsel saldırı, işkence, hırsızlık, yağma gibi suçlardan mahkum edilmek istendi. Mersis no ne demek

Çeyiz Hesabı Ödeme Tutarı

Sistem 3 yıl çalışacak. Evlilik kredisi almak isteyen, ancak 18 yaşın altında olan gençler, ailelerinin onayı ile bir banka hesabı açabilir. 2016 yılı için aylık en az 105 TL, en fazla 1055 TL hesap ödenecek. Bir yıllık dönem içinde üç defadan fazla zaman, üç aylık bir ödeme planı seçilirse, birden fazla kez bozulamaz. Başka bir deyişle, 100 TL aylık ödeme yapanlar 3 ay için 300 TL ödemek zorunda kalacaklardır. Ödemeler TL olup yabancı para cinsinden açılmamaktadır. 2016 yılı için 15.837 TL’ye kadar sadece bir depozito yatırılabilir. (Devlet tarafından ödenecek miktarlar ve devlet tarafından ödenecek miktar her yıl geçerli olur)

24. doğum gününü kutlamayan ve hiç evlenmemiş olanların ve yukarıdaki suçların hiçbir kaydı bulunmayanların, bir çeyiz hesabı açması mümkün olacak. Katılımcı 27 yaşından önce ilk evliliğini yapmazsa, Devlet Katılımcısı, düzenli ödeme yapılsa dahi ödeme alamaz. Sistemi 3 yıl ödemeden terk etmek istemeyenler, yalnızca 3 yıl yatırdıkları ana parayı alabilirler. Hükümetten hiç destek almayacaklar. Sadece bir çeyiz hesabı açılabilir. Birden çok çeyiz hesabının açılması için devlet desteği kredisi verilmez.

Devlet Destekli Nikah Kredisinin Hesaplanması

Son olarak, çeyiz hesabının nasıl hesaplandığından ve hükümet tarafından finanse edilen kredinin nasıl alınacağı hakkında konuşalım. 2016 hesaplamalarına göre;

36-47 ay arasında olanlar için biriken tasarrufların yüzde 10’u. Ancak ödenmesi gereken tutara 4,223,20 TL geçemez.
48 ila 59 ay arasında olanlar, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15’i. Ancak ödenmesi gereken tutarı 4.751.10 Türk Lirasını aşamaz.
60 aylık veya daha büyük olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’sidir. Ancak ödenecek tutarı 5,279.00 Türk Lirasını geçemez.

Bir cevap yazın