Çiftçiye Destek Parası

Ülkemizde yetiştirilen tarım giderek ölüme uğradı ve ne yazık ki öyle. Çünkü köylerden şehirlere göç hızlanmaya devam ediyor. Çiftçiler, ürünlerinin yüksek maliyetinden ve ürünlerinin ödenmemesinden şikayet ediyorlar. Paranın parayı kazandığını söylüyorlar. Hükümet, ülkemizdeki çiftçilere dizel için bir indirim yapıp çiftçilere destek vererek çiftçinin yüzünde bir gülümseme hedefliyor. Elbette, bunu yapmak için yalnızca yetersiz olanlar var, faydalanıcı var, yok. Hükümet, ülkedeki cari açığı azaltmak ve ithal ürün sayısını azaltmak, çiftçilerin gelişimini desteklemek ve çiftçileri dizel yakıt ve çiftçi gübresi olarak desteklemek için teşvikler verecek.

Aşağıdaki listede, kilogram başına fark ödemeyi desteklemek için çeşitli örnekler de bulunmaktadır.

– Ayçiçek 40 kuruş

– Mavi Fas’ta 60 kuruş

– Kanalda 50 kuruş

– Zeytinyağında 80 kuruş

– Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf ve Pirinçte 10 kuruş

-Kur Fasulye, Nohut ve Mercibent 30 Kuruş

Çiftlik Dizel İndirimi

Öte yandan, bir çiftlik destek sübvansiyonu olarak meyve ve sebze mahsulü başına 50 TL fark ödemesi yapılacaktır. Bir diğer iyi haber şu ki hükümetimiz çiftçilere yönelik dizel yakıtları azaltacak, yem ve gübre üzerindeki KDV’yi azaltacaktır. KDV oranları düştükçe çiftçilerin borçları doğal olarak azalacak ve yem fiyatları da daha ucuz olacak. Böylece küçük kazananlar biraz daha kazanacak. Dolaylı olarak üreten çiftçilerin artışı da ülkeye büyük katkı sağlayacak ve dış kaynak kullanımı azalacaktır.

Çiftlik KDV İndirimi

Ülkemizde son yıllarda, özellikle kurban bayramında hayvan ithalatında artış, yani kırmızı et ithalatında artış, hayvancılıkta hayvancılıkta gösterilmesinin hayvancılıkla ilgili gösterilmesi gerektiğini gösterdiğini gösteriyor. Devletten çiftçilerin desteği için KDV indirimleri yapıldı ve yem maliyetleri azaltıldı. Başka bir deyişle, devletimiz bir taraftan çiftçilere parasal destek verirken diğer yandan KDV’yi düşürerek çiftçileri biraz mutlu etti. Sonuç olarak, et fiyatları daha düşük bir oranda düştü. Dizel gübre ve yem bitkilerinde yapılan indirimlerle üretimi artırarak ve amaçlanan çiftçilerin daha verimli üretilmesi ile açık havaya, kırmızı et fiyatına ve süt fiyatındaki düşüşe olan bağımlılığını azaltarak üretimi artırmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın