Hepimiz borsanın adını biliyoruz. Ekonomik haberlerde, borsa yükseldi ya da düştü, borsa gününü aşağıdaki noktalarla kapattı. Borsa tam olarak nedir?, Nasıl oynanır?

Borsa nedir?

Borsayı çok basit bir şekilde tanımlamamız gerekirse; Her türlü ticari mal ve belgelerin aracılar vasıtasıyla alınıp satılması. Biraz daha açarsak, altın, gümüş, çimento, bakır, tarımsal ürünler, demir, petrol gibi ticari emtialar sınıfına giren mallar alınıp satılır. Aynı zamanda, ticari belgeler olan ve değerli belgeler olarak adlandırılan tahvil, tahvil, hisse senedi, fon gibi değerli belgelerde satın alınır ve satılır. Her ülkenin kendi borsasının yanı sıra uluslararası ticari ve coğrafi avantajlara sahip Tokyo, Hong Kong ve Londra gibi uluslararası ticaret borsaları da vardır. Ülkemizde borsa hizmetlerinin yapıldığı yer, eski adı olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve bugünkü adı olan Borsa İstanbul’dur.

Menkul Kıymetler Borsasında Nasıl Alınır Satılır?

Borsayı, satılan şey hakkında bilgilendirdik. Nasıl ticaret yapılır. Borsa ticareti yapmak için aracı kurumla müzakere etmek kesinlikle gereklidir. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından ara kurum sertifikası alan yatırımcılar ve borsa adına alım satım yapabilir. Aracı kurumlar, satın alma ve satışları için belirli bir oranda komisyon ücreti alırlar. Borsada ticaret yapmak isteyenler, satın almak ya da satmak istedikleri emtialardan aracı evlere emir verir belge. Aracı kurumlar kendilerine verilen emir doğrultusunda müşteri adına alıp satmaktadır.

Borsada İşlem Gören Ürünlerin Fiyatını Etkileyen Faktörler

Borsada işlem gören tüm ürünlerin fiyatları arz ve talep tarafından belirlenir. Siyasal, ekonomik, doğal afetler, Merkez Bankası kararları, savaşlar ve uluslararası anlaşmalar gibi faktörler nedeniyle arz ve talep sürekli değişmektedir. Borsadaki mantık kısa; Fiyata düşmesi beklenen ürünleri satmak ve fiyata artması beklenen emtia alımları. Kısacası, ileriye dönük tahminler ve ona göre alıp satanlar her zaman borsada kazanırlar. Tabii ki, ürünün fiyatında ne gibi değişiklikler olduğunu bilmek için borsa hakkında eğitim almalı, canlı politika ve ekonomi olaylarıyla ilgili makul tahminler yapmalı ve borsa grafiklerinde iyi yorumlamalıdır.

Bu anlamda, bir borsa bilgisi olmaksızın bir gece zengin olmak isteyenler, bir gece boyunca tüm tasarruflarını kaybetti. Borsada milyonlarca dolar kazanan ünlü borsacıların, borsada nasıl para kazandıklarını açıklayan makaleleri okuduğu zaman borsa eğitimini sürdürüyorlar. Bu nedenle başkalarının tavsiyesiyle borsada başkaları satın almak ya da satmak mantıklı değil. Çünkü en kurt brokerları bile, gelecekte ürününüzü nasıl değiştireceğini bilmiyorlar.