Son yıllarda, borsa yatırımcıların en çok ilgi gören yatırımcılarından biri haline geldi. Ülkemizdeki son ekonomik gelişmeler ve hazırlanan dijital platformlarda her an ticaret edebilmenin avantajı sayesinde borsada işlem gören yatırımcı sayısı önemli derecede artmıştır. Ancak borsa, para yatırmaya değer olup olmadığı, her yatırımcının zihnindeki soru işaretlerinden sadece birkaçı. Bu makalede, araştırmalarımızın bir sonucu olarak bu soruları cevaplayabilecek bazı bilgileri kısaca paylaşmaya çalışacağız.

Bunu bilmek gerekiyor; Borsa her zaman risk altındadır. Bu risk kağıda göre artacak veya azalacaktır. Bununla birlikte şunu unutmamak gerekir; Kazancınız daha yüksek olacak ve kayıplarınız daha yüksek olacak. Tabii ki çok fazla risk almadan borsadan para kazanacak hisse yok. Onlardan birkaç örnek vereceğiz (yalnızca bilgi paylaşımı önerilmez); THY, ASELSAN, ROKETSAN, TAV Havalimanları, Otokar, Trakya Cam, Garanti Bankası, Tüpraş. Güveniniz olduğu sürece, bu hisse senetleri günün gelirini kaybedebilir, bu nedenle analizinizi kendiniz yaptıktan sonra analiz ederseniz adınız daha doğru olur.

Kısa vadeli borsalarda para kazanmak istiyorsanız, bu uzmanlaşmanın başka bir alanıymış. Bunun için pazar kazanacağını ve hissedeceğini düşündüğün şirketleri takip etmelisin. Bununla birlikte, uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız, uzun vadeli yatırımcılara kar elde edersiniz.

2015 yılına baktığımızda, hisse senetleri genel olarak% 16,33 oranında değer kaybetti. Ancak bu, her borsa yatırımcısının zarar gördüğü anlamına gelmez. 2014 yılında hisse senetleri genel olarak% 26,43 oranında artmış ve yatırımcılar en karlı yatırım yöntemi haline gelmişlerdir. Bununla birlikte, bu, her borsa yatırımcısının kârlı olduğu anlamına gelmez. Forex nasıl kullanılır

2015’te en yararlı duygulara baktığımızda; Alcatel Lucent Teletaş, Kent Gıda ve Tuğçelik Alüminyum. Alcatel Lucent Teletaş hisseleri% 184 oranında arttı. Başka bir deyişle, 2015 yılının başında, Alcatel Lucent Teletaş’ın hisselerinin 100.000 TL’sini alan yatırımcının payı, 2016’nın başında 284.000 TL’dir. Bu hisse karının yanı sıra borsada işlem gören şirketler de temettü dağıtmaktadır . Başka bir deyişle, şirket, kazançlarından kazançlarından payları yatırımcılarına dağıtır.

Borsada kısa vadeli yatırımlarda çok uzun vadeli yatırımlarda bulunmanızı tavsiye ederiz. Sana son bir ipucu vereyim, son 5 yıldır kaybetmemiş birkaç hisse söyleyelim; Pınar Süt, Boyner Perakende, Aselsan, Sarkuysan, Ford Otosan, Otokar … Umarım 2016’da borsa yatırımcılarına iyi kazanç getirir.