logo

Borçtan Kapanan Kart Ne Zaman Açılır

Alışveriş yaparken para taşımak istemeyen ya da paradan yararlanmak istemeyen, taksitten yararlanmak isteyen herkes kredi kartı veya bankamatik kartı kullanıyor. İnternet alışverişinde özellikle kredi kartı sıklıkla kullanılmaktadır. Türkiye’de tahmini 57,7 milyon kredi kartı ve 114,7 milyon banka kartı bulunmaktadır ve bunların 172,4 milyonu kullanılmıştır. Kredi kartı kullanıcılarının cüzdanlarında ortalama 2.25 kredi kartına sahip olduklarını biliyoruz. Ülkemizde yaklaşık her beş kişinin bir kredi kartı var.

Kredi Kartı Kapanışı

Bu kredi kartı kullanıcılarının borçlarını düzenli olarak ödeyebileceklerini düşünüyor musunuz? Toplumumuzdaki birçok kullanıcı kredi kartı borcunu ödeyemiyor ve ne yazık ki çeşitli sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu yaklaşık 3 aydır ödemezseniz, banka müşteri temsilcisinin borcunuzu sürekli ödemesi istenecektir. Borçlarınızdan dolayı Merkez Bankası tarafından kara listeye alınacaksınız, kredi puanınız düşecek ve riskli müşteri durumuna gideceğiniz bankaya gideceksiniz ve birçok işlemde sorun yaşayacaksınız. Ne yazık ki artık borç ödemiyorsunuz, borç toplama mağduru olan müşteriler grubunuza siz de dahil oluyorsunuz ve borçlanma bile borçlarınız yüzünden kapandı.

Kredi kartı ne zaman açılacak?

Borçlar nedeniyle kapanan kredi kartı ne zaman açılacak? Bu soruyu sormak yerine, yeni bir kredi kartı alıp alamayacağımı veya nasıl alacağımı sormanızı öneririm. Çünkü bankaların kredi kartlarını yeniden açma alışkanlığı yok. Yukarıda bahsettiğim bilgilere kulak asmayın. Yukarıda belirtilen durum her şeyin bittiği anlamına gelmez. Kredi puanınızı nasıl öğrenebileceğiniz ve kredi puanınızı nasıl artıracağınız veya İnternet üzerinden kredi notu kategorisinde bulunan bilgilerle nasıl yükseltileceği ile ilgili bilgileri de bulabilirsiniz. Aldığınız bu bilgilerle, kredi puanınızı sorgulayabilecek bir kredi raporu alarak, kredi puanınızın türemiş olduğunu öğrenebilirsiniz. Tabii ki, kredi notunuz çok riskli veya orta derecede risk altındaysa, yeni bir kredi kartı almak çok zor olacak, ancak düşük riskli sınıfta kredinizi tekrar yükseltebilir ve bir kredi kartınız olabilir. Kredi derecelendirme yükseltme teknikleriyle ilgili olarak yazdıklarımı derhal incelemenizi öneririz.