Borçlarımdan Dolayı Maaşımdan Para Artmıyor Diyenlere Kişisel Finans Yönetimi Tavsiyeleri

Aslında, tasarruf ve birikim konusunda uzmanlaşmış bir milletiz ancak maalesef son dönemde tamamen boşa çıkmış ve dikkatsiz bir ulus haline gelmiş durumdayız. Elbette, bankaların payı gibi bir pay sahibiz. Bu konuda yorum yapmadan önce, iğneyi kendimize batırırken kendimizi lavaboya batırmalıyız. Kredi kampanyaları, kredi kartları, nakit avanslar vs. Biz borç bataklıklarında kendimizi buluyoruz. Bu makalede; Kendine biraz eleştirel bir tavırla bakalım ve okuyucularımızın yanlışlarını alalım, neden maaşımdan para almıyoruz? Bu konuda alınabilecek önlemler adına kişisel finansal yönetim fikirlerinden bahsetmek istiyorum …

1 Bütçeyi Koruma

Ne yazık ki, çoğu evde yapılmayan bu uygulama, en büyük eksikliklerimizden biridir. Günlük, aylık ve yıllık gelir – harcamalarımızın kaydını tutmalıyız, hesaplamak ve geleceği görmek zorundayız. Bu hesapla ekonomik resim hakkında fikir sahibi olacağız ve ne zaman ve nerede harcayacağımızı ya da ne yapabileceğimizi göreceğiz. Bu hesabı yaptığımızda gelir ve giderlerimizi dengelemek zorundayız.

2 Tasarruf

Ne olursa olsun, hayatımızdan kurtarabileceğimiz bazı maddeler var. İş başvurusunu tanımladıktan sonra en önemli parçasıdır. Biraz kararlı olmak ve fedakarlık yapmak bize yardımcı olacaktır. Böyle düşünecek olsaydık; Evde harcadığımız 10 maddeden her birinde aylık 10 TL tasarruf edersek aylık 100 TL ve yılda 1200 TL verilecek. Bu, hiç yapılabilecek bir durum değildir. 3 Gereksiz Giderlerin Azaltılması

3 Gereksiz Harcama Alışkanlıklarını Bırakma

Bazen böyle gereksiz şeylere para harcıyoruz; Onu aldıktan sonra pişmanlığınızı duyacağız. Bunun için bunları almadan önce kendimize borçlu olduğumuz unutulmamalı ve buna göre hareket etmeliyiz. Bunun için biraz dedikodusuz; Bütçeyi elimizde tutarsak, malzeme tablosu frenlemeye her zaman yardımcı olur, çünkü başımızın kenarındadır.

4 Hedefleme

Tasarruf ve gerektiğinde harcamaların azaltılması konusunda; Ev ekonomisi açısından bazı hedefler belirlemeliyiz ve bu hedefleri gerçekleştirmek için kesinlikle mücadele etmeliyiz. İlk 1-2 ay içinde itiraz edileceğinden emin ol ve bu hedefleri önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceğiz. Duruşunuzu koruyun ve kararlılıkla devam edin.

5 Ek Gelir ve Kaynakları Bulma

Yaptığınız işe bağlı olarak boş zamanlarında ek işler bulmaya çalışın. Bazen internet ve bilgisayarınız bile bunun için yeterlidir. Şoförlük yapabilir, pazar tezgahlarında çalışabilirsiniz, vb. Birçok iş olabilir. Utanılacak bir şey yok, çalışmak hiç utanç değil! Ana utanç borçla yüzmek.

6 Varlıkların Birikmesine Yatırım Yapmak

Biraz para bahsettiğimiz yöntemlerle toplamaya başladıktan sonra, paranızı değerlendirmek için riskli olmayan uzun vadeli yatırım planlarında kullanabilirsiniz. Bu bağlamda, büyük şirketlerin hisselerini satın alabilir, paranızı döviz veya altın tutabilirsiniz. Aynı şekilde, bu parayı harcama şansınız da azalacaktır.

Kategori: Yatırım