logo

Borç 5 Yıl Ödenmezse Silinir Mi

Bugün, kredi çekmek ve kredi kartı almak artık zor değil. Fakat bazen krediyi ödemek zordur çünkü ülkemizde ödenmeyen ve yasal olarak takip edilen kredi ve kredi kartı borcu sayısı önemli ölçüde artmıştır. Bu makaleyi okurken belki de dosyanız var ya da ailenin birinde dahili bir kredi durumu var. Borcun beş yıl içinde ödenmezse silinip temizlenmeyeceği, halk arasında büyük bir endişe ve yanlış yorumlama meselesidir. Ödenmemiş banka borçlarını ödeyemeyenlere ne olur, bir süre sonra affedilir.

Borç ne zaman temizlendi?

Borç yasal takipte nasıl düşer, her şeyden önce, borçlar hesaplanır ve daha sonra işlemler düzene girer. Borçlanmayı takiben, borçlu ödeme emrinin ilgili icra dairesi tarafından alındığından haberdar edilir ve daha sonra mülkün beyanı, haciz işlemi ve el konan malların satışı yapılır. Diyelim ki bu süreç tamamlanmış ve tüm borçlar el konup satılmıştı, ancak bankaya olan borcu borcu ödemek için yeterli değildi ve borç sona ermedi. O zaman ne olacak? Borçlardaki sıklıkla duyulan bir his var borçlar 5 yıl içinde silinir. Öyle mi? Bu borcun temizlendiği hakkında çok şey duyduk. Hatta bazıları, beş yıldır borçlardan alınan borcun tartışılabilir olduğunu çok abartıyor. Hiç kimse ödünç almayı unutamaz ve unutamayacak ve hiçbir kurum vazgeçmeyecek. Peki, belki ne olur, aldığı ya da vazgeçtiği miktardan vazgeçmesi.

Borç Ödeme Durumu

İster bir kredi veya kredi kartı, zaman aşımı ve borç iptali sorunu, bu ülkedeki ticari ve yasal düzenlemeler borçlar kanunuyla düzenlenir. Eğer bankada bulunan borçlu 5 yıl içinde ödeme yapmazsa veya icra yapılırsa ve mallar satılırsa borç bitmezse, banka maaşın dörtte birini keser, yani çeyreğin ödenmesini sağlar aylık. Fakat unutulmamalıdır ki, kendi adına yeni bir mülke sahip iseniz, bunları hemen icra yoluyla satın alıp satabilirsiniz veya hesabınızı başka bir bankada açabilir ve nakit paranızı hesabınıza atabilirsiniz.