Bireysel Krediler 48 Ay Oldu Mu?

Son günlerde bireysel kredilerin 48 ay olduğu konusunda ciddi bir araştırma yapıldı. Bu konuda yapılan son düzenlemelere bakmak yeterlidir.

Türkiye’de bireysel kredi verenler için son dönemlerde en sık sorulan sorular neler? Bireysel kredilere ilişkin son düzenlemeler bu konuda iyi bir esneklik sağlamıştır. Geçmiş yıllarda, bankalar 60 aya kadar vadeleri olan bireysel krediler için kredi sağlamış ve geçmiş yıllarda yapılan değişiklikler yapmış ve bireysel kredilerin vade oranı 36 aya indirilmiştir. Fakat aniden bu değişim ciddi bir soruna yol açtı ve bu konuda halkın sorunlarını düzenlemek gerekli hale geldi.

Bireysel Kredilerin Başlaması 48 Ay Vadesi

BDDK tarafından konuyla ilgili uzun bir süre yapılan çalışmalarla bireysel krediler yenilenmiştir. Bu düzenleme sonrasında, bireysel kredilerin vadelerinin 36 aya kadar olan süresi 48 aya çıkarıldı. Böylece, insanlar 4 yıl boyunca borçlanmaya gidebilirler. Bankalardan alınacak kredilerde vadelerin sayısı arttıkça, faiz nedeniyle geri ödeme yapılacak ek para artacak, dolayısıyla bu ayrıntıların kişilerin kredi ödemelerinde dikkate alınması gerekiyor.

Bireysel krediyle ilgili bu karar, aynı zamanda piyasadaki beklentileri de karşılamıştır. Birçok kişi için ek bir yıllık süre daha kolay ödeme yapar. İlave faiz ödemeleri olmasına rağmen, daha 12 aylık aylık ödemelerde önemli bir düşüş ile sonuçlanacaktır. Böylece, insanlar başka bir yıl ödeyecek olmasına rağmen, her ay yaşanan rahatsızlığı maddi açıdan azaltacak olan az miktarda ödeme olacaktır.

36 ay ile yapılan kısıtlamaların bir sonucu olarak, aylık geri ödemeler daha yüksek ücretlerle yapıldığından, insanların bu konuda ciddi finansal problemleri olduğu görülüyor. Konu, Mecliste tartışmaya açıldı ve olası çözümler, ilgili vatandaşların ciddi bir isteği olduğu gerekçesiyle görüşülmüştür. Vatandaşlar, çalışmaların son aşamasına tüm bu çalışmalarla birlikte katılmayı memnuniyetle karşılamışlardır. Bu açıdan bakıldığında, önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemelerin yanı sıra ekonomik şartlarda iyileştirmeler yapılacaktır.

Taksitli Limitleri Kaldırmak

Tüketicilerin ihtiyaçları için alınan kararlarda kredi talebinde sınırlar olmakla birlikte, bu sınırlamalara ve kredi kartlarına yapılan taksitlerin aynı anda sınırlandırılmasına karar verilmiştir. Bu bakımdan, yeni yönetmelikte yer alan kişilere esneklik sağlanmaktadır. Bu sayede 9 aylık kredi kartının vadesi kaldırılacak ve insanlar taksitlerle daha hızlı alışveriş yapabilecekler.

Yeni düzenleme ne zaman gerçekleşecek?

Hükümet tarafından yapılan yeni düzenlemelerle ilgili ifadeler Başbakan Nurettin Canikli tarafından ilan edildi. Başbakan Yardımcısı Canikli, düzenlemelere ilişkin detaylı bilgiyi, Canikli tarafından yapılan açıklamaların yanı sıra, kişilerin yeni düzenlemelere önümüzdeki hafta kadar devam etmesini sağlayacak açıklamalarda bulunmanın mümkün olacağını söyledi. Bu bağlamda, Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemelerin, düzenlemeler için yapılacak son işlemlerle birlikte yayımlanması ve uygulanması beklenmektedir.

Mevzuatın tüm detaylarına ve yayınlanmasına Resmi Gazetede yayımlanmak mümkün olacak. Dolayısıyla, olgunluğun uzatılması dışında diğer kişilerin bireysel kredilerde ne tür haklara sahip olduklarını ve hangi düzenlemelerin alışveriş ve ödeme yöntemlerini kapsadığını bulmak kolay olacaktır. Bu bakımdan, nihai düzenlemelerin uygulanması için önümüzdeki günlerde yapılacak tüm değişikliklere erişmek mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın