Bireysel Kredi İçin Gerekli Evraklar

Bankaların en çok kullandığı ürünler arasında krediler bulunmaktadır. Kasım 2016’ya kadar, 27 milyon insan bireysel kredi kullandı, bankalar bireysel kredilerden iyi kazançlar elde ettiğini ve para için kişi başı adresinin banka olduğunu açıkça görebiliriz. Bankalar, belirli belgelerin bireysel kredilerin kullanımında tamamlanmasını ve buna göre kredi onayını onaylamasını istemektedir. Bu yazıda size bireysel kredi için gerekli belgeler hakkında bilgi vereceğiz.

Kimlik Belgesi Yükümlülüğü

Bankalar, bireysel kredi başvurularında müşterilerin kredi notlarını değerlendirir. Düşük kredi derecelendirmesi olan müşterilere kredi onayı verilmeyecektir. Bankaların bireysel kredi başvurularında, T.C Kimlik Numarasının bulunduğu kimlik belgesini talep etmektedirler. Buna ek olarak, kredi başvurusunda bulunanların 18 yaşında olması gerekmektedir. Bazı bankalar için son 3 aydır elektrik, telefon, su ve doğalgaz faturaları da bir şekilde. Bu faturalar bankalar tarafından ikamet belgesi olarak kabul edilmektedir.

Gelir Belgesi

Bankaların bireysel kredi başvurularında, kredi başvurusunun SGK kaydına kesinlikle sahip olmalarını istiyorlar. Bazı bankalar ayrıca bu kaydın en az 6 aylık olmasını gerektirir. Bankalar için şarttır. Bankalar, kullanılacak kredinin geri ödenmesini sağlamak ve garanti etmek için bir gelir belgesi isteyecektir. Bu gelir belgelerinde çalışanlar için maaş bordrosu, emeklilere maaşların ödenmesi gereken bankadan emeklilik miktarını gösteren bir belge, çiftçi için bir çiftçi sertifikası ve tarımsal kazanç gösteren bir belge gerekecektir. Bireysel kredi başvurusu yapan tüzel kişiler mevcut vergi ve yıllık gelir vergisi bilgilerini bankaya sunmakla yükümlüdürler.

Kredi geri ödemesini karşılamak için gelir yükümlülüğü

Münferit borçluların sabit aylık veya yıllık maaşları yoksa ve kira faiz geliri ise, faiz geliri belgesini gösteren belge ile kredi başvuru tarihine en yakın olan kira tutarını sunmakla yükümlüdür. Unutulmaması gereken önemli bir dipnot sizlerle paylaşmak istiyoruz. Gelir belgesi olan herkesin kredi onayına sahip olması şart değildir. Bankalar, kredi notunun iyi olmasına rağmen, düşük gelirli düşük riskli borçlulara kredi onayı vermeyecek, ancak garantörün ipotek talepleri olacaktır.

Kategori: İhtiyaç Kredisi