Bankaya Borcu Kalmamış Olanlar Sicil Affından Yararlanacak Mı?

Ülkedeki milyonlarca insanın problemi olan kara liste, 2017’de düzenlenen kayıt artmasıyla bir kez daha temizlenecek. Çeşitli sebeplerden dolayı düzgün çalışmayan ve borçlarını bankaya ödeyemeyenler Zamanında ve düzenli şekilde kredi sıralaması zayıflayan kara listeden alındı. Aynı şekilde, sen’in protestolarını yazan insanlarda kara listeye girmek mümkündür. Affedilmekle bu insanlar kara listeden temizlenecek ve beyaz bir sayfa ile çalışmaya devam edecekler.

Krediyi önceki borçlarını takip ederek kullanamayanlar bu kanunla kara listeye alınır. Bankalara kredi veya kredi kartları verilecektir. Elbette, bu işlemlerin yapılabilmesi için kanun birkaç gün içinde Resmi Gazetede yayınlanmalıdır. Yasanın yayımlanmasından sonra ilgili makale ve yönetmelikler ilgili kamu kurumları, finansal kuruluşlar ve bankalara iletilecektir. Bu süre zarfında, bankalara gerekli çalışmaları yaparak krediyi kullanmalarına izin verilecek. Kredi kuruluşu tarafından tutulan kredi kayıtları, kredi notlarında belirtilen kara listeye dahil edilmez ve kara listeyi 5 yıl süreyle terk etme süreci, 6 ay gibi kısa bir sürede temizlenecektir.

Kredi ve kredi kartları borçlanma nedeniyle kara listeye girenlerle ilgilenen bu kanunla bankacılık başvurusunda bulunulması için kredi ve kredi kartlarının kullanılmasına izin verilecektir. Bankaya giren borçlardan dolayı ücretle uğraşanlar, bu şekilde kredi kaybedenler bu kanundan yararlanabilirler. Elbette, bu mevzuattan yararlanmak için, 2 temel şarttan birini yerine getirmek veya getirmek gereklidir.

Kredi ve kredi kartı borçlarınızı bankaya ödemek veya ödeme yaparak bitirmek zorundasınız. Bu işlemle, kredi kartınız 6 ay içinde silinir, kara listede listelenmeyeceksiniz. Diğeri ise, borçların yeniden yapılandırılması ve geri ödeme ile bankalarla toplantı yapıp listelenen kişilerin borçlarını mevcut bankacılık veya finansal kuruluşlara 6 ay içinde yapılandırarak ödeyerek mümkün olacaktır. Bu koşulları sağlayan kişi ve kuruluşlar kara listeden çıkarılır ve kayıt af yasasından yararlanır.

Bir cevap yazın