logo

Bankamatik Kartı Nasıl İptal Edilir

Bu makalede yaptığımız kadar kredi kartı kullanamıyoruz, ancak nakit kullanmak yerine tercih ettiğimiz banka kartını nasıl iptal edebileceğimizin cevabını arayacağız. Her şeyden önce, gelişmekte olan bankacılık sektörü Türkiye’de banka kartlarının kullanımını hızlandırdı. Kısacası, bankamatik kartları, hesap açtığınız bankalar tarafından size verilen, ATM’den para çekme veya mevduat ve bankacılık işlemleri yapmak için kullanılan kartlardır. Bu kartlarla ATM’leri çekebilir ve POS cihazlarınız olduğu her yerde alışveriş yapabilirsiniz. Kullandığımız bu kartları nasıl iptal edebiliriz? Her şeyden önce, iptal işlemleri için yazılı dilekçe ile çalıştığınız banka şubesine başvurmanız gerekir. Yazmak oldukça kolaydır. Tarih, dilekçenin sağ tarafında, banka adı solda ve aşağıdaki şubede yazılmalıdır. Aşağıdaki paragrafla başlayarak banka kartımı, bu sayfada aktif olarak kullandığınız aşağıdaki hesap numarasını kullanarak iptal etmek istiyorum. Talebinizi kimlik numaranız ve adres bilgileriniz ile imza ile yazacağım.

Banka Kartı İptal Etme

Banka, müşterilerin banka hesaplarına bağlı olan banka kartlarını iptal etmesini isteyebilir. Bankacılık mevzuatında, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 25 inci maddesinin 25inci fıkrası budur: “Kart sahibi, kartı iptal etme ve sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir.” Burada belirtilenlerden başka bazı iptal talepleri geçersiz olabilir. Bu durumda, gelecekteki problemleri önlemek için müşterilerin bu hükme dikkat etmeleri önemlidir. Kartların iptali ile ilgili bu konulara dikkat edilmesi halinde bu tür sorunlar yaşanmayacak.

Kart İptal İsteği

Bankaya yapılacak başvurularda, başvurunun sonucu olarak yapılan iptallerden bir kopyasının alınması ve bu kopyanın saklanması yararlı olacaktır. Bu şekilde, yakın gelecekte oluşabilecek sorunları çözebiliriz. Kısaca, iptal etmek istediğiniz bankamatik kartlarını, bu bilgileri kullanarak banka kartlarını nasıl devre dışı bırakacağınıza kısa süre sonra da iptal edebilirsiniz. Banka müşterileri için sorun haline gelen bankacılık işlemleri, çoğu zaman mahkeme işlemlerine neden olmuştur. Bu gibi sorunları önlemek için önce bankaya başvurmalı ve takip edilecek yöntemlere dikkat etmeliyiz. Bu nedenle, ilk etapta, imzaladığımız, sözleşmeyi imzalayan, çoğu sorunu aşan sözleşmeyi imzalama sürecinde dikkatli olma eğilimindeyiz.