Bankalarda Kara Listede miyim?

Sıklıkla duyduğumuz kelimelerin başındaki kara listeyi size bildirmek için bu konu hakkında merak uyandıran soruların yanıtlarını aradık. Özellikle bankacılık sektöründeki gelişmeler son yıllarda arttığından, kara listede yer alan ya da listelenen kişilerin siyah olarak nitelendirdikleri kişiler tarafından birçok soru sorulmuştur.

Her şeyden önce, kara liste olarak bilinen bu olumsuz kredi notunun, müşterilerin zamanında yaptıkları olumsuz bankacılık hareketleri olduğunu belirtmek isterim. Kara listeye girmek aslında oldukça zordur. Sıkı çalışmanızın nedeni, sizi bankalara sık sık bu listeye götürmeden önce uyarması ve onlara 120 gün süre verilebilmesidir. Kredi borçları ve kredi kartı borçları yüzünden başın dertte olan müşterileri için uzun bir yasal takip süreci başlatan bankalar sizi üç ay önceden uyarmaya başlıyor. Bu nedenle, kara liste olarak bilinen bu olumsuz kredi notuna ulaşmak çok zor.

Bununla birlikte, kara listede bir sürü kişinin bulunduğu karanlık listeden size bilgi verdim ve bu konuda çok fazla şikâyet aldım. Kara liste kayıtlarının Merkez Bankası tarafından tutulduğunu biliyorsanız, bu konuda bir yol haritası oluşturmanız gerekir. Kara listeye adil olmayan bir şekilde girdiğinizi düşündüğünüzde yapmanız gereken ilk şey, bu konuda Merkez Bankası’na itirazda bulunmaktır. Son derece önemli olan bu listeye girdiğinizde, bankalar size 5 yıl boyunca kredi ve kredi kartı almak gibi ayrıcalıklar sağlamaz. Bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken tek şey, Merkez Bankası’na bir dilekçe başvurusu yapmak ve bu kara listeden kurtulmaktır.

Bir cevap yazın