Bankalara Ödenemeyen Borçlar Neden Varlık Yönetimi Şirketlerine Satılır?

Ülkemizde son yıllarda bankalar ciddi anlamda büyümüş ve kazanç sağlamışlardır. Tabii ki, bunun altında yatan en önemli faktörlerden biri, ülkemizin kredi ve kredi kartlarındaki vatandaşların faiz oranlarındaki düşüşe olan ilgisi olmasıdır. Krediyi çeken ve kredi kartı kullanan tüketicilerin sayısı aralıksız artarken, bankaların kâr oranları ve büyüme oranları da aynı dönemde arttı. Tabii ki, bu kredilerin bazıları; Borçlu borcunu ödeyemez çünkü varsayılanıdır. Bu gibi durumlarda, bankalar onları yasal yollarla toplayacak. Bununla birlikte, bankalar her zaman tahsilatlara gitmemekte ve bazı durumlarda varlık idaresi şirketlerine taleplerini aktarmaktadır. Bugünkü yazıda, bankada ödenmeyen borçların ne olacağını size açıklayacağız; Bu borçların neden varlık yönetim şirketlerine satıldığını cevaplamaya çalışacağız.

Varlık yönetimi şirketleri; Söz konusu alacakların Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yürütülmekte ve denetlenmekte olan ve bankalar Kanunu’nun 143’üncü maddesi uyarınca finansal kuruluşlar tarafından kontrol edilen alacaklar için tahsilat yapma yetkisi verilmektedir. 2003 yılında 5411 sayılı Kanunla kurulmuş olup, bu alacaklar toplamaya yetkilidir.

Bugüne kadar yaklaşık 5 milyon kredi kartı ve kredi borcu dosyası Türkiye’de varlık yönetim şirketlerine devredilmiştir. Bu şirketler açık artırma yoluyla dosyaları alır ve borçlu olan kişinin yeni adresi olur. Dolayısıyla, bir çeşit borçlu artık varlık şirketiyle ilgilenecek olan bankayla temasa geçmeyecek. Borcun eğitimine gelince, bazı şirketler yapılandırma ve taksitlendirirken bazı şirketler bütün borçlarını alacaklar. Bu şirketlerden birkaçını sayarsak; Bebek Varlık Yönetimi, LBT Varlık Yönetimi, Anadolu Varlık Yönetimi, Kurumsal Varlık Yönetimi, RCT Varlık Yönetimi, Son Varlık Yönetimi, Efes Varlık Yönetimi ve Standart Varlık Yönetimi.

Vatandaşlar bu konuda Savcılığa veya diğer yasal kanallara başvurmasına rağmen; Ne yazık ki, başvuranlar, hukuk açısından cezai bir dava bulunmadığı için sonuç vermemektedir. Dahası, imzaladığımız kredi sözleşmelerinin çoğunda bu kredinin devri ile ilgili bazı hükümler var. Bunun zaten bir tüketici olduğunu anlıyoruz.

Neden bankalara ödenmeyen borçlar varlık yönetim şirketlerine satılabilir. Cevap kısa ve anlaşılır; Bankalar, avukatlık masraflarının ve yürütme sürecinin uzatılmasını istemiyorlar. Bankalar bu dosyaları varlık yönetimi şirketlerine satıyorlar ve öyleyse kendileri bir sorun oluşturuyor.

Varlık Yönetim Şirketleri’nin 2008 yılından bu yana toplam 23 milyar TL borç kurumundan devraldığını görüyoruz. Varlık yönetim şirketlerinin bu kira sözleşmesini devralmak için harcadıkları rakamlara bakarsak, 3 milyar TL civarında ödeme yapacaklarını göreceğiz. Diğer 20 milyar TL ise; Bu şirketler, alacaklarını tahsil edebiliyorlarsa karlı olurlar.

Kategori: Bankalar