Banka Sicil Affı Yasasından Yararlandırmıyor? Yapılandırma Yapmıyor?

Kayıt affının Resmi Gazetede yayımlanmasından sonra, halka bankaya gitmesini ve eski defterlerini temizlemek veya borçlarını ödemek için kolaylık sağlamak için borçlarını yeniden yapılandırmalarını istemesi artmaktadır. Sayın Başbakan, art arda belirtildiği üzere bankaları kanunlara tabi kılmak zorunda. Sadece hayatın içeriği, bankaları uygulamak zorunda oldukları yaptırımlar olmalı. Sonuç olarak, milyonlarca insan kara listeden kurtulmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için yeni krediler kullanmak istiyor. Kredi olmadan bir kredi olmadan, borç para almadan pazarda hiçbir iş yok ve bu transfer geri döndürülemez hale geldi.

Piyasadaki durgunluğu canlandıran kayda geçirme bağışı kanunu inanılmaz bir oranda son derece önemlidir. Bu hakkı bankaya uygularsa ve her müşteriye durumlarını kolaylaştırarak ve kayıt defterini iyi inceleyerek krediyi kullanmalarına izin verirlerse, her zaman ülkemize yakıt ikmali yapacağız. Elbette çok sayıda kötü niyetli insan var, ancak sadık tüketicilerden ayırarak bankada bırakılan bir şey.

Yasaların bankalar tarafından nasıl yorumlanacağını ve kayıt defteri onaylamasının Resmi Gazete’de yayımlandığı bu günlerden sonra ne kadar süre sonra uygulanacağını göreceğiz.

Resmi Gazete’de yayımlanan 2017 nolu düzenleyici af kapsamındaki ifadelere baktığımızda, kayıt aflamasının tüm şahıslara ve şirketlere yapıldığı görülüyor. Bankaların tüketicilere verecekleri kredi veya kredi kartları nedeniyle kayıt af yasası, ceza muhakemesi veya dava işlemleri başlatılamaması öngörülmektedir. Bankalar kara liste sorulduğunda, kişi burada bulunur ancak bankaya borç yoksa, bu kişiye kredi vermek gereklidir. Adam daha önce borçlarını yıllarca kapatmıştı, ancak hala karmaşık bir icra dosyasına sahip olduğu için kara listeye alındı. Bence bankaların veritabanlarını kontrol ederek kredi veya kredi kartlarına erişebilecekleri ve kayıt defterinin doğruluğun amacına ulaşmasına yardımcı olacaklarını düşünüyorum. En azından umarım bunun böyle olması gerekir.

Kategori: EFT, Genel