Banka Nasıl Haciz Gönderir

0
155

Türkiye’de çok sayıda kredi kartı kullanımı var. Düzenli mükellefler olsa da, ödemeleri zamanında yapamayan ya da ödemeyenlerin de vardır. Ödemelerle ilgili bir sorun varsa, haciz durumu doğal olarak ortaya çıkar. Borçlanma ne kadardır ve bu süreç nasıl başlar? Tacizin herhangi bir borçlanma anında yapılmaması halinde, bu borcun yasal olarak devlet memurları, yani icra daireleri tarafından toplanması için icraya çağırılır. Önemli kriter, rehin tutanağının başlaması için belirli bir süre olması ve bu süre dolmadan haciz işlemi yapılamamasıdır.

En çok ödünç alınan kurumlar kredi ve kredi kartı alan kurumlardır. Makalenin başında belirttiğimiz gibi, banka, kartın ve kredilerin zamanında ödenmemesi durumunda haciz işlemini başlatır. Belirtildiği gibi, gerekli süre aşılmalıdır, diğer bir deyişle, borçların bir kısmının veya tamamının belirli bir süre içinde ödenmemesi halinde, haciz işlemlerine başlamak için uygun bir ortam sağlanacaktır. Borç sahibi aleyhine açtığı dava, banka avukatları vasıtasıyla icra takibi ile sona erer.

Banka Haciz İşlemi

Her şeyden önce, bankalar bu ödenmemiş borç borçlarının veya kredi kartı borçlarının tahsilatı için derhal başvurmazlar. Borçlunun ödemesiyle ilgili birkaç kez bilgilendirilecek ve gerektiğinde yapılandırma veya taksit seçeneği sunacaklardır. Aksi halde son seçenek, icra rehinini kullanmaktır.

Bu haciz sürecinin nasıl yapıldığını ve sürecin nasıl çalıştığını listeleyebiliriz.

Kredi borçlarının ödenmemesi veya kredi kartı taksitlerinin ödenmesi.
Borçla ilgili taksitlendirme veya erteleme gibi herhangi bir seçim yok.
Borçların taksitlerinin veya yapılandırılmış borçların ödenmesi uzun süreler boyunca ödenmez.

Bu faktörlerin bir sonucu olarak, banka tasarruf süreçlerine başvurarak banka paralarını toplamaktadırlar. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi, bankalar bir süre için borçluyu, haciz işlemleri öncesi kredi faiziyle birlikte ödeneceklerini kabul eder. Başka bir deyişle, sekestrasyon süreci hemen başlamaz. Ödeme işlemi bu son ödeme sürecinde yapılmazsa, rahatsız edici süreç devreye girer.

Banka Kefalet İşlemi Nasıl Olur

Borçlarını artık tahsil edemeyen bankalar icra ve nöbet uzmanı avukatlar vasıtasıyla icra ve nöbet süreçlerine başlarlar. Borçlu, şimdi, istihdam kanunları tarafından belirlenen kurallara göre ilerlemektedir. Bu kurallar, yürürlüğe konan kanunla belirlendiği için bireysel koşullara göre değişmez. Banka, tasfiye sürecini başlattıktan sonra başka ödeme yapılmazsa, bu defa, icra memuru ve borç sahibinin var olan varlıklarına karşı bir karar uygulanabilir. Evin veya işyerinin yanına gelen icra memurları, oynatılabilecek önemli bir haciz unsuru oluşturuyorlar. Dediğimiz gibi bu süreç yasalarca korunduğu için, kişilerin ilerici sınır ve icra memurlarına müdahale etme şansı yoktur.

CEVAP VER