Banka Hesabında Ne Kadar Para Kaldığı Nasıl Öğrenilir?

Bankalarla son yıllarda tamamen samimi bir ulus haline geldik; Bankacılık işlemleriyle ilgili çok fazla bilgiye sahip olduğumuzu söylemek yalan değil. Kredi kartı borç oranı nasıl hesaplanır, kredi hesaplama, internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı gibi konuların çoğunda uzmanlaşmış bahsedilen … Ancak, bankacılık işlemlerinin bazıları nasıl bile yapamayacağını bilmiyor tüketiciler . Bunun için bu soruyu, banka hesabımızda ne kadar paranın kaldığını bulma biçiminde yanıtlamaya çalışacağız ve sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Bildiğiniz gibi, banka hesabının açılmasıyla; Hesapta yapılan tüm girişler ve çıkışlar kaydedilir. Bu kayıtlar tutulduktan sonra hesabımızda görünen para bizim için önemlidir. Banka hesabını öğrenmenin birden fazla yolu var. Onlara sırayla bakalım.

Elbette, bu en kolay yol; Bankamızın İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması kullanıyorsanız; Banka, resmi web sitesi aracılığıyla veya mobil uygulama vasıtasıyla girebilir ve “Hesaplarım” bölümünü kontrol edebilir. İşte hesabımızda ne kadar tuttuğumuzun ayrıntılı bir açıklaması.

Başka bir yöntem ise; Çalışmakta olduğumuz bankanın müşteri hizmetleri telefon banka numarasını arayacağız ve “Hesap İşlemi” menüsü “Hesap Bakiyesi Bilgi Sorgulama” menüsünü kullanacağız. Menü adları bankadan bankaya farklılık gösterebilir ancak anahatta benzer olacaktır. Aynı zamanda, müşteri temsilcisine aramadan da bağlanarak hesap bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Başka bir yöntem, SMS yoluyla hesap görünümünü öğrenmektir. Bunun için, bankanız tarafından belirtilen telefon (genellikle dört basamaklı) için kodu (bankanız tarafından belirlenir) gireceksiniz. Bu mesajı gönderdikten sonra, bankanız bu konuda bir bilgi iletisi gönderecek ve hesap ayrıntılarınızı size bildirecektir.

Onlara birkaç banka örneği verelim.

QNB Finansbank SMS ile öğrenim finansmanı için; BAKEY yazarak, boşluk bırakarak banka kartınızın son 4’ünü yazarak ve 3996’ya bir mesaj göndererek,

TC Ziraat Bankası‘nın SMS yoluyla denge öğrenmesi; BAKE yazıp 4747’ye mesaj göndererek,

Kuveyt Türk SMS ile denge öğrenimi için; ALTINDA TL yazıp 2848’e mesaj göndererek yapın.

Türkiye Finansman SMS ile öğrenim finansmanı için; 2442’de ACCOUNT yazarak hesap makinesi hesabınızı öğrenebilir ve bir boşluk bırakıp hesap numaranızı yazabilirsiniz.

Verdiğimiz örneklerin haricinde bir bankayla çalışıyorsanız, denge soruşturma komutlarını ve numarasını ilgili bankanın web sitesinden SMS yoluyla öğrenebilirsiniz.

Teknolojik çalışmaları anlamayan okuyucularımıza; Bankanın herhangi bir şubesine gideceklerini ve banka hesabı için hesap defterleri öğrenmek istediklerini söylemek yeterlidir.

Sürekli hesap görünümünü kontrol etmek isteyen okuyucularımız; Onlarla ilgilendikleri şubelere giderek banka hesaplarını onlarla birlikte almalarını ve hesaplarında para işlemleri yapmalarını tavsiye ediyoruz. Böylece, banka hesap bakiyesi durumu hakkında sürekli bilgilendirileceklerdir.

Bir cevap yazın