Banka 005 Hatası Nedir? Çözüm Burada!

0
220

Pos makinaları, işletme sahipleri tarafından tüketicilere ödeme yapmak için kullanılan makinelerdir ve nakit makineleri veya kredi kartlarıyla satınalma sonrası ödemeler yapabilirler. Pos makinalar bankalara işletmeler tarafından verilir. Pos makinesi herhangi bir bankadan talep edilebilir. Bir bankadan alınan pos makinesi ve farklı bankalara ait kredi kartları işlenebilir.

POS makinası iş yeri pos makinasında işe başlanır ve iş yeri kapalıyken makine kapanır. Satış işlemi gerçekleştirildiğinde, müşteri tarafından verilen kart, POS makinesinin ilgili bölümünden geçirilir. Kart bilgilerine kartın manyetik bölümünden erişilir. Bağlantı kurulduktan sonra tutar girilir ve giriş tuşuna basılır. Eğer taksit yapılırsa, taksit numarası girilir. Yeni nesil temassız kredi kartlarında, kart POS makinesinin ilgili bölümüne okumadan daha yakından hareket ettiğinden, POS makinesi kart bilgisine erişir ve bağlı telefon hattından bankanın işlem merkezine otomatik olarak ulaşır. İşlem onaylandıktan sonra, POS makinesinden kayda verilen makbuzun bir kopyası tüketiciye verilir. Geri dönüş işlemi için dönüş tuşuna basılır ve menüden geri dönüş seçeneği seçilir. Gerekli bilgiler girildikten sonra, fiş üzerine yazılan hüküm numarası girilir. Satış tarihi girilir ve giriş tuşuna basılır. Geri ödeme tutarı satış tutarını aşmamalıdır. Günün sonunda hesap özeti raporu POS makinesinden alınmalıdır. Bu işlem 23.45 saate kadar yapılmalıdır. Rapor alındığında POS makinesinin ekranında ‘Günün Sonu’ sekmesi görüntülenir.

Pos makinelerle yapılan işlemlerde, makineler bazen bazı durumlarda başarısız olur. Bu hatalar bankanın yanı sıra kullanılan kredi kartından kaynaklanmaktadır. Bu hatalara POS makine kodları eşlik eder. Her hata kodu bankada bir anlam taşıyor. Bazı hata kodlarının kart hamili tarafından verilmesi ve bazı hata kodlarının işyeri tarafından verilmesi gerekir. POS makineler tarafından verilen hata kodlarından biri 005 hata kodudur. Bu kod, POS makinesini 005 RED-ONAYLI olarak verir. 005 hata kodu, kullanılan kredi kartı bilgilerinden birinin veya daha fazlasının yanlış girilmesi veya kartın bloke edilmesi anlamına gelir. Bu durumda kart sahibinin bankayla bağlantı kurması gerekir.

CEVAP VER