Ülkemizde bankacılık alanında hizmet veren kuruluşlardan biri olan Bank Asya, özel teşebbüs desteği ile kurulmuş bir katılım bankasıdır. Müşterilerine faizsiz kazanç sağlamaları beklenen bankaların hem sermaye ve hem de bankacılık hizmetlerinin lideridir ve bu nedenle ülkemizde katılım bankası olarak bilinen grubun bir parçasıdır. 1996 yılında kuruluşundan bu yana Asya Batal Bankası A.Ş. Banka, özellikle müşterilerinin bireysel ve ticari ihtiyaçları için finansman ve kredi kartı ürünleri ile birlikte yatırım ve kar paylaşımı gibi bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Alanında lider konumda iken 29 Mayıs 2015’te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konuldu. Bu müdahale ile herkes Bank Asya’ya ne olduğunu sordu.

Bazılarına göre, bazılarına göre, bu müdahale yasadışı ve yasadışı, ülkemizde siyasal iktidarla çelişen sivil toplum kuruluşunun faaliyetleri sonucunda Bank Asya’nın el sıkışması olarak yorumlandı , Gruptaki en büyük sermaye kuruluşlarından biri. Her iki tarafın da yaptığı yorumlar, Bank Asya’nın neredeyse bir yıl kendisi bulamamış olmasını değiştirmiyor. Bank Asya ile ilgili birçok yorum yapılırken, şimdi TMSF’nin bankanın% 63’lük hissesinin sahibi olduğu anlaşılıyor. Konu ile ilgili gelişmeler, bankanın ne kadar güçlü sermayeye sahip olduğuna hala direnebilecek bir TMSF resmidir.

Bank Asya’nın deneyimi neticesinde, banka çamurlarının paralarını hala banka hesaplarından çekmemesine rağmen, tüm dünyada hayranlıkla izlenmekte ve dünya genelindeki pek çok yabancı finansal kurum, Bank Asya’da ortak olmak. Pek çok finansal uzmanın görüşü, yabancı bankaların bankacılık faaliyetlerine katılımının BDDK tarafından dikkate alınmadığı ve baskıların bir sonucu olarak bankaların resmen saldırıya uğradığı yönünde ön planda. Bank Asya’da yaşananlarla ilgili merak uyandıran soruların farklı bir boyutu, ülkemizdeki bir yerel bankanın taşınmaz hareketlerle batacağı bir durumun ardından … Neyse ki, ülkemizde mevcut olan yabancı yatırımcı, Kaçış ve yabancı yatırımcı Hamstringinden vazgeçeceği gerçeği.