Babaannelere, Anneannelere Bakıcı Parası Ne Zaman Verilecek?

Bakıcılar, kadınların elinde yer alan çocuk bakımında yer alacak dedesi ve dedesi ile çalışma hayatında kadınların çalışması, kadın elinin çalışmaması ve iş ihtiyacının ödenmesine karar verilir. Çocuk bakımı, devlet yardımlarının son seviyesi haline geldi ve babası, büyükannesi ve büyükanneleri, çocukken işine katılmaya çalışamayan kadınları çalıştırmak için doğurdu. Büyükbabalarınız, dedeleriniz ve büyükbabalarınız ne zaman ödediniz?

Büyükanne ve büyükbabasına verilecek çocuk bakım parası hakkında açıklamalar yapan Bakan Müezzinoğlu, “Emekli ya da değil, bu hizmeti vermek için bir destek olacak, büyükanne ekonomik şartları gündemimizin dışındadır. Büyükanne ona bakmıyor mu? Çocuk, çocuğa yetecek kadar sağlık durumudur ve hekimin raporuna göre karar verilir. ”

Başka bir deyişle, çocuk bakımı yapacak olan büyükanne ya da büyükanne yaş sınırını belirleyecek ve kendisinin bakım sağlayıp sağlayamayacağına ilişkin bir sağlık raporu alması istenecektir. Bu, büyükannenin bakıcıya verilmekte, büyükanne için bir bağış değil, yalnızca çocuğun bakımı için yapılmakta olan bir destektir.

Sayın Bakanımız, anneannesinin maaşının ne kadar olacağına ve bakıcıların yaş sınırlarına ilişkin olarak şöyle açıklıyor: “Buna ek olarak, anneye talep edilen asgari ücretin 2 katından fazla ücret ödenmemektedir. 4 asgari ücret düzeyi Asgari ücretin asgari ücreti aşmamasını sağlamak için dengeli olması gerekiyor Annenin talepleri, annenin maaşının 2 asgari ücreti geçmeyeceği, büyükanne için net asgari ücretin yüzde 30’u kadar bir ücret almayı düşünüyoruz 65 yaşını düşünüyoruz” dedi.

Burada açıklananlara göre, annenin asgari ücretin 2 katı alması durumunda bundan fayda göremeyecek. Dolayısıyla, çocuğunuz bakım yapacak kadar maaş alabilirse, bundan yararlanamayacaktır. Çocuk bakımı parasının asgari ücretin yaklaşık %30’u seviyesinde olması planlandığı belirtilmiş ve büyükanne veya büyükanne torununa bakabilmek için 65 yaşını geçmemesi gerektiği belirtilmiştir.

Bu ücretler, ilk sette seçilecek 1000 aileye pilot uygulama olarak verilecek. Ücretlerdeki iş adamlarından maddi destek sağlanması planlanmaktadır. Daha sonra, yılın son çeyreğinde yapılan bu çocuk bakım desteğinin kontrol edileceği ve ülkemin tüm koşullarını yerine getiren tüm dedesi ve dedesi için verileceği planlanmaktadır.

Bir cevap yazın