Asgari Ücretten Ne Kadar Vergi Kesintisi Yapılıyor ?

Ekim ayında asgari ücretlilerin vergilendirme bölgesine girmeleri nedeniyle bir çok soru getirildi. Hükümet bu konuda derhal tedbirler almış ve asgari ücretin maaşını vergi zedelemeyecek şekilde 1 300 TL’ye sabit tutmuştur. Elbette, bunu yapmak, iş durumunu yansıtan Minimum Yaşam Ödeneği için de bir ayarlama yaptı. Hükümet son birkaç yıldır asgari ücret konusunda olumlu adımlar atıyor olsa da; Asgari ücretin nasıl işlendiğini, asgari ücretten kaç vergi indirimi yapıldığını ve bu ücretlerin ne olduğuna bakıldığında, bir çok süreksizlik var. Bu süreksizliklerin bazıları makul seviyelerde, diğerleri maalesef beklentilerin biraz üzerinde. Şimdi asgari ücretten düşen kesime daha yakından göz atalım.

Önce asgari ücreti brüt olarak görüp ne için kesildiğini görelim. 2016 için belirlenen asgari ücret tutarı brüt. 1 647 TL mi. Yapılan kesintiler neticesinde, çalışanın net tutarı 1 300 TL’dir.

Asgari Ücretlerden Dakika

SSK Prim

Bu bonusun asgari ücreti brüt tutardan% 14’ü oranında kesinti yapmakta olup 230.58 TL’dir. Bu primin ödenmesiyle asgari ücretliler Genel Sağlık Hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirler. Bu kesinti miktarı çok yüksek olsa da; Sağlık her şey için önemlidir, bu yüzden bu rakam çok fazla giymemelisiniz. Önemli hastalıklardan dolayı sigortasız hastaneye giderseniz, Tanrı sizi korur; faturalarınızı gömeceksiniz. Bununla birlikte, bu primin ödenmesiyle, hükümet tarafından sağlanan sağlık hizmetleri ücretsiz hale geliyor.

İşsizlik Sigortası Fonu

Brüt asgari ücretin% 1’i olan bu tutar 16.47 TL’ye karşılık gelmektedir. Bununla birlikte, bu makul ve makul bir aralıktır. Bu fona bir işsizlik yardımı ödeniyor. Çalışanlar sıcak kalplidir, çünkü işsiz olan herkese olabilecek bir iştir. O gitti; SGK, 10 aya kadar işsizlik parası ödeyebilir. Son rakamlara göre, bu fonda biriken para sahte bir cennettir.

Gelir vergisi

Devletin asgari ücretle çalışan kişiden aldığı vergilerden birisi gelir vergisidir. Bu vergi brüt asgari ücretin% 15’i kadardır. Bu oran 86,46 TL’dir.

Pul vergisi

Devletin kabinesine giderek asgari ücretten toplanan başka bir vergi damga vergisi. Damga vergisi ayrıca brüt asgari ücrette 7.59 olarak belirlenmiştir. Bu, 12,5 TL’ye karşılık gelir.

Sonuç olarak, 2016 yılında asgari ücretin maaşından toplanan toplam vergi tutarı, 12,5 TL damga vergisi ve 86,46 TL gelir vergisi dahil 98,96 TL’dir.

Bir cevap yazın