Asgari Ücretli Çalışan Kişi Araç Kredisi Alabilir mi?

Ülkemizde asgari ücretin 2 000 TL olması isteniyordu, herkes daha rahat ve ferah bir yaşam geçirmesi için. Her ne kadar yeterli olmasa da, 2016 yılında iyi ödeme yapan asgari ücretliler 2017’den de oldukça umutludur. Ancak, işverenler bu konuda temkinli davranıyor, asgari ücretin küçük bir yükseltilmesi bile işverenlere daha büyük miktar olarak geri döndü. Düşük ücretli asgari ücretler, bir araba sahibi olmak istediklerinde veya bir ev sahibi olmak istediklerinde bir kredi almak istedikleri zaman da problem yaşayabilirler. Bugünkü yazılarda bu konuyla ilgili biraz ışık tutmaya çalışacağız ve asgari ücretli aracın araç kredisini geri alıp alamayacağını ele almaya çalışacağız.

Bildiğimiz gibi asgari ücret; 2017’de revize edilecek miktar 2016 yılında 1 300 TL olmasına rağmen, asgari ücretli araç çekebilir veya geri çekebilir. Bu rakamla hareket ettirilerek kontör kredisi belirlenmelidir.

Öncelikle şunu söyleyeyim; İşimiz biraz daha kolay olacak, çünkü araç kredisi. Bunun nedeni; Banka satın aldığımız araca karşı tedbirler aldı. Başka bir deyişle, ipotek koyacak olan araçtan dolayı krediyi alacağınızı garanti edecek bir banka türü biraz daha esnek olacaktır. Şimdi kaba bir hesap yapalım ve asgari ücretin ne kadar bir araba kredisi alabileceğini görelim. Burada, bankalar tarafından konuşulan en iyi ilgi alanıyla tanımlanan en esnek sınırları inceleyelim.

Bankalar, bir çalışanın aylık maaşının% 50’sine kadar olan kredi ödeme kapasitesini belirler. Bir başka deyişle, aylık geliri 1 300 TL olan asgari ücretli çalışanın bankalar için aylık ödeyebileceği minimum kredi tutarı 650 TL’dir (bu sınırdan sonra çok zor olan en iyi şans budur). Araç kredileri, bildiğimiz gibi maksimum 48 ay kadar geri ödenebilir. Küçük bir hesabı olan 48 ay vadeli maksimum ödeme 48 x 650 = 31 200 TL’dir. Bu azalmaya giderse, faiz muhtemelen yaklaşık 23 000 – 24 000 TL olacaktır. Yani bir araba almak için bankadan alabileceğiniz destek 24 bin TL’dir. Kalan paranın sizin tarafınızdan eklenmesi gerekecek.

Burada küçük bir hatırlatma yapalım ve bankaların 5 yaşından büyük araçlara ikinci el araba kredisi sunmadığını unutmayın. Ayrıca aracın değerinin kredisinin (büyük olasılıkla)% 75’e kadar olduğunu unutmayın. 0 km araba kredileri için bu rakam% 80’e yükseltilebilir.

Dolayısıyla, tüm bu veriler birlikte değerlendirildiğinde, asgari ücretli çalışan, 24 bin TL’ye kadar bir araç kredisi alabilecektir. En azından 5 yaşındayken ne kadar para var işinizin en zor kısmı. Bu nedenle, asgari ücretli kişilerin bir araba almadan önce en azından bir miktar tasarruf etmeleri önerilir.

Bir cevap yazın