Asgari ücrete ne kadar kredi kartı limiti verilir?

0
304

Her gün alışverişlerde kredi kartı kullanımının arttığını ve ay sonlarında birden fazla kredi kartı kullandığını zaman zaman biliyoruz. Kredi kartı limitleriniz dolduğunda bankalardan yeni bir kredi kartı alabiliyor musunuz? Yeni yasal düzenlemeler nedeniyle kredi kartıyla ilgili kararlar alınmıştır. Kredi kartlarının limitleri ve kişilere verilen kartların sayısı, belgelendirilebilir gelirine göre belirlenir. Önemli olan kredi kartı numaranız değil, toplam kredi kartı limitlerinizin ücreti olmadığını söyleyebiliriz.
Asgari ücretli çalışanlar için kredi kartı
Asgari ücretle çalışıyorsanız, ne kadar kredi kartını alabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Kredi kartı limitinin maaş limitinin 4 katı olduğunu hatırlatmak isteriz. Ancak en önemli şey, belgelendirilebilir gelirinizdir. Bir örnek olarak, minimum bir ücretle çalışıyorsanız, 5,200 TL kredi kartınız olabilir.
Halihazırda 1000 TL’lik bir kredi kartına sahip birinin yeni bir kredi kartına ihtiyacı varsa, aynı veya farklı bankalardan toplam 4.200 TL sınırlı kredi kartı talep edilebilir. Ancak artık bankacılık kanunları gerekmiyor. Yüksek fiyata bir öğe alacaksınız ve daha fazla limitli bir kredi kartına ihtiyacınız var, ne yapmanız gerekiyor? Bu durumda, her ay kiralama veya işinizden ikinci bir iş alma gibi belgesel ile bankaya gittiğinizde belgelediğiniz ek gelir kadar kredi kartınızı talep edebilirsiniz. Veya kullandığınız kredi kartlarından birinin limitini yükseltebilirsiniz.
Maaş 4 Katı Kredi Kartı Limiti
Maaşınızın 4 katı limit artışın üst sınır olarak belirlendiğini ve bankanızdaki durumunuza göre kredi kartı limitinizi arttırmaya hazır olduğunuzdan bahsettik. Birden fazla bankada bireysel krediniz varsa, bir kredi hesabınız varsa bankanız kart limitinizi en üst seviyeye çıkarmak istemeyecektir. Düzensiz kredi kartı ödemelerini almaya devam edersiniz ve bankanız yüksek bir maaşa sahip olsa dahi, kayıt dışı, vadesi geçmiş kredi ödemeleri bir limit artışı kabul etmez. Bildiğiniz gibi, bankacılık sektöründe önemli faktörlerden biri, bankacılık findeks kredi notunuzdur. Kredi skorunuz düşükse, kredi kartı limitinizi artırma isteğiniz otomatik olarak reddedilecektir. Ancak endişelenmeyin, kredi notunuzu tekrar yükselttiğinizde, kredi kartı limitleriniz yükseltilecektir.

CEVAP VER